Ta zagadka matematyczna przyprawia o zawrót głowy. Niejeden dorosły na niej poległ

Zagadki matematyczne są prawdziwym hitem w mediach społecznościowych. Choć z pozoru wydają się bardzo łatwe, niektórym sprawiają wiele trudności. Klucz do rozwiązania tego zadania leży w prostej zasadzie, jakiej uczymy się już na początku szkoły podstawowej. Czy znasz odpowiedź?

Choć mury szkoły podstawowej opuściliśmy już dawno temu, matematyka nadal intryguje wielu z nas. Nie chodzi o skomplikowane obliczenia z użyciem całek i logarytmów, a o proste zadania, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. W mediach społecznościowych co chwilę można znaleźć różne zagadki matematyczne i choć mogłoby się wydawać, że są banalnie proste, wiele osób robi błędy. Kluczem do ich rozwiązania jest zwykle znajomość kolejności wykonywania działań. Niektórzy już o niej zapomnieli.

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Jak zrozumieć kolejność wykonywania działań? Bez znajomości tej zasady nie rozwiążesz zadania

Nawet z pozoru najprostsze zadania matematyczne mogą stać się wyzwaniem dla niektórych internautów. Podczas gdy uczniowie szkół podstawowych nie mają z nimi problemu, wielu dorosłych potrzebuje więcej czasu na znalezienie poprawnego wyniku. 

Ile wynosi 3 x (12 - 6 : 3) = ? Liczby nie są wysokie, dlatego zadanie na pierwszy rzut oka wydaje się łatwe. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Nie wystarczy policzyć całości od lewej do prawej. Trzeba pamiętać o kolejności wykonywania działań. Najpierw zawsze liczymy to, co znajduje się w nawiasach. Następnie przechodzimy do mnożenia i dzielenia, a na koniec dodajemy lub odejmujemy. A co jeśli, tak jak w powyższym zadaniu, w nawiasie jest zarówno dzielenie, jak i odejmowanie?

Zadania z matematyki z rozwiązaniami. Wystarczy znać jedną zasadę

To, że najpierw liczymy działanie w nawiasie nie oznacza, że można je wykonać od lewej do prawej. Tu również obowiązuje zasada wykonywania obliczeń. W przedstawionym zadaniu powinniśmy zatem zacząć od policzenia, ile wynosi "12 - 6 : 3". Zgodnie z zasadą, że najpierw wykonujemy mnożenie oraz dzielenie, a dopiero później dodawanie i odejmowanie, zadanie skróci się do prostego obliczenia 12 - 2, co daje nam 10. Gdy podłożymy wyliczoną liczbę całość stanie się o wiele łatwiejsza. Obliczenia skrócą się wówczas do prostego mnożenia 3 x 10. Tutaj nie potrzeba skomplikowanej wiedzy matematycznej, zatem prawidłową odpowiedzią do zadania jest 30. Mogłoby się wydawać, że to oczywiste, ale osoby, które nie pamiętają kolejności wykonywania działań, mają z tymi obliczeniami niemały problem. Niektórzy liczą to, co jest w nawiasie od lewej do prawej, w efekcie czego otrzymają działanie 3 x 2, a wówczas wynik będzie zupełnie inny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.