Proste zadanie z matematyki podzieliło internautów. 1 czy 16? Wystarczy znać podstawową zasadę

Choć wiele osób już dawno skończyło szkołę, to co pewien czas warto rozwiązać kilka zadań z matematyki, by poćwiczyć umysł. Mogą nam w tym pomóc internetowe zagadki, które są publikowane w mediach społecznościowych. Jedna łamigłówka doprowadziła internautów do szewskiej pasji.

Wielu z nas lekcje matematyki ma już dawno za sobą. Choć w codziennym życiu rzadko mamy okazje do obliczania delty, logarytmów lub wykorzystania wzorów skróconego mnożenia, to podstawowe zasady kolejności wykonywania działań warto znać. Mogą się przydać w rozwiązywaniu internetowych łamigłówek, które wywołują burze wśród internautów. Jedna z nich szczególnie podzieliła użytkowników mediów społecznościowych, którzy nie mogą jednogłośnie ustalić wyniku.

Zobacz wideo Paweł i Eliza Trybała o największych wyzwaniach w szkole córek. "Najgorsza jest matematyka"

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Matematyka rozszerzona czy podstawowa? Obliczenia podzieliły internautów

Zadanie, które tak rozpaliło internautów, wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Takie działania rozwiązują uczniowie w klasach szkoły podstawowej, dlatego mogłoby się wydawać, że dorośli, którzy lata edukacji już dawno mają za sobą, nie będą mieć z nim problemów. Niektórzy jednak mają wątpliwości co do wyniku. Ile zatem wynosi 8:2(2+2)? Kluczem do rozwiązania tego równania jest znajomość zasady kolejności wykonywania działań. Na początek należy bowiem obliczyć to, co znajduje się w nawiasie, czyli w tym wypadku proste dodawanie. 2+2 to 4, więc po podstawieniu zadanie będzie wyglądać następująco: 8:2x4. Skąd znak mnożenia? Pojawia się on, gdy przy nawiasie nie występuje żaden inny symbol. To zasada, która nigdy się nie zmienia. Problem pojawia się dopiero teraz, gdy zniknął nawias. Tu internauci mieli najwięcej wątpliwości.

1 czy 16? Internauci mają wiele wątpliwości

Po podstawieniu 4 zamiast nawiasu zadanie wygląda na jeszcze prostsze. Wystarczy znać zasadę kolejności wykonywania obliczeń, by poznać wynik. Wiele osób upiera się, że mnożenie ma większą wagę niż dzielenie i powinno się je policzyć jako pierwsze. Wówczas działanie skróciłoby się do 8:8 co równa się 1. Spora część internautów uważa, że jest to poprawna odpowiedź. Matematycy jednak się z tym nie zgadzają. Okazuje się, że po zniknięciu nawiasów, gdy zostaje tylko dzielenie i mnożenie, powinniśmy obliczyć całość zgodnie z zasadą od lewej do prawej. Wówczas otrzymamy 4x4, czyli 16. To właśnie jest jedyny słuszny wynik tego zadania. Należy pamiętać, że zgodnie z zasadą kolejności na początek wykonujemy każde działanie w nawiasach, następnie mnożenie lub dzielenie idąc od lewej do prawej, a na koniec dodawanie i odejmowanie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA