Takie widoki mogą przytłoczyć. Największe porty morskie imponują nie tylko wielkością

Czy znasz największe porty morskie w Europie? A może interesują Cię te największe na świecie? Sprawdź, o których mowa i dowiedz się o nich czegoś więcej. Są naprawdę imponujące i warto je znać!

Największy port w Europie: Rotterdam w Holandii

Największy port w Europie to ten, który mieści się w Rotterdamie. Jednocześnie ma on największe znaczenie dla handlu na całym kontynencie. Jest zlokalizowany w delcie Renu i Mozy, nad Morzem Północnym. Mogą tam przypływać największe spośród kontenerowców na całym świecie, ponieważ głębokość wody osiąga w nim 24 metry. Jednocześnie jest to port raczej o charakterze uniwersalnym, choć wśród towarów przeważają te z branży energetycznej, chemicznej oraz rafineryjnej. Uważa się go za najbardziej ruchliwy port w obrębie całego globu.

Port w Rotterdamie. Zdjęcie z satelity / Zdjęcie ilustracyjnePort w Rotterdamie. Zdjęcie z satelity / Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa NASA Earth Observatory images by Joshua Stevens, using Landsat data from the U.S. Geological Survey. Story by Adam Voiland. - NASA Earth Observatory - https://earthobservatory.nasa.gov/images/91317/holland-first-stop-for-the-pilgrims, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=133539550

Prócz tego, do największych portów w Europie zalicza się:

  • Antwerpia w Belgii (zaliczany do portów, które zdecydowanie najszybciej rozwijają się w Europie);
  • Hamburg w Niemczech (największy port w tym kraju, który został oficjalnie założony w 1189 roku);
  • Walencja w Hiszpanii (uważa się go za jeden z największych portów w rejonie śródziemnomorskim).

Największe porty morskie w Polsce: Gdańsk

W Polsce największym spośród portów jest ten w Gdańsku. Jednocześnie zalicza się go też do tych najbardziej imponujących pod względem rozmiaru na całym Bałtyku. Wśród ładunków, które przyjmuje, tymi wiodącymi są paliwa płynne. Jako jedyny oferuje bezpośrednie połączenia z Chinami. Warto też wiedzieć, że jest najgłębszym spośród portów na Morzu Bałtyckim.

Port w Gdańsku. Zdjęcie ilustracyjnePort w Gdańsku. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Borys Kozielski - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75243090

Prócz portu w Gdańsku, w Polsce mamy jeszcze ważne porty w Gdyni i Szczecin-Świnoujście.

Zobacz wideo Prąd rozrywający wciąga w głąb morza. Bądź uważny, gdy jesteś na plaży

Największe porty morskie w Azji: Szanghaj w Chinach

Największym portem morskim na kontynencie azjatyckim jest chiński port w Szanghaju. To najbardziej ruchliwy port kontenerowy w Azji, a także w obrębie całego globu. Został otwarty w 1842 roku. Zdecydowanie najczęściej do Szanghaju przybywają statki drobnicowe, choć docierają do niego również kontenerowce czy statki rybackie. Znajduje się w bardzo korzystnym położeniu: na wybrzeżu Morza Południowochińskiego, a zarazem w pobliżu ujścia rzeki Jangcy. Co ciekawe, w terminalu kontenerowym ma możliwość zacumowania 30 statków naraz.

Port w Szanghaju. Zdjęcie ilustracyjnePort w Szanghaju. Zdjęcie ilustracyjne By Bruno Corpet (Quoique) - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26190727

Wśród największych portów w Azji znajdują się też:

  • port Singapur (otwarty w 1964 roku, przede wszystkim cumują w nim statki z towarami ropopochodnymi i samochodami);
  • port Ningbo-Zhoushan w Chinach (jest najstarszym spośród chińskich portów morskich);
  • port Shenzhen w Chinach (to właściwie zespół licznych portów, zgromadzonych wzdłuż linii brzegowej Shenzhen).

Największe porty morskie na świecie: Singapur

Wśród największych portów morskich na świecie królują te z Azji. Nietrudno się więc domyślić, że największym portem na całym globie jest opisywany wcześniej port w Szanghaju. Na uwagę jednak zasługuje też drugi co do wielkości port w Singapurze. Jeszcze do 2010 roku uznawano go za najbardziej ruchliwy port na świecie, dopóki nie wyprzedził go pod tym względem port w Szanghaju. Został otwarty w 1965 roku. Od tej pory był wielokrotnie przebudowywany.

Poza Chińskimi portami, które zdecydowanie wiodą prym wśród wszystkich innych, do największych portów na świecie zaliczają się również:

  • port w Busan (Korea Południowa);
  • port w Los Angeles (Stany Zjednoczone).

Zobacz też: Koszt sprowadzenia auta z USA, Niemiec, Szwajcarii lub Dubaju. Czy opłaca się sprowadzać samochody?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.