Największy port w Europie to ten, który mieści się w Rotterdamie. Jednocześnie ma on największe znaczenie dla handlu na całym kontynencie. Jest zlokalizowany w delcie Renu i Mozy, nad Morzem Północnym. Mogą tam przypływać największe spośród kontenerowców na całym świecie, ponieważ głębokość wody osiąga w nim 24 metry. Jednocześnie jest to port raczej o charakterze uniwersalnym, choć wśród towarów przeważają te z branży energetycznej, chemicznej oraz rafineryjnej. Uważa się go za najbardziej ruchliwy port w obrębie całego globu.
Prócz tego, do największych portów w Europie zalicza się:
W Polsce największym spośród portów jest ten w Gdańsku. Jednocześnie zalicza się go też do tych najbardziej imponujących pod względem rozmiaru na całym Bałtyku. Wśród ładunków, które przyjmuje, tymi wiodącymi są paliwa płynne. Jako jedyny oferuje bezpośrednie połączenia z Chinami. Warto też wiedzieć, że jest najgłębszym spośród portów na Morzu Bałtyckim.
Prócz portu w Gdańsku, w Polsce mamy jeszcze ważne porty w Gdyni i Szczecin-Świnoujście.
Największym portem morskim na kontynencie azjatyckim jest chiński port w Szanghaju. To najbardziej ruchliwy port kontenerowy w Azji, a także w obrębie całego globu. Został otwarty w 1842 roku. Zdecydowanie najczęściej do Szanghaju przybywają statki drobnicowe, choć docierają do niego również kontenerowce czy statki rybackie. Znajduje się w bardzo korzystnym położeniu: na wybrzeżu Morza Południowochińskiego, a zarazem w pobliżu ujścia rzeki Jangcy. Co ciekawe, w terminalu kontenerowym ma możliwość zacumowania 30 statków naraz.
Wśród największych portów w Azji znajdują się też:
Wśród największych portów morskich na świecie królują te z Azji. Nietrudno się więc domyślić, że największym portem na całym globie jest opisywany wcześniej port w Szanghaju. Na uwagę jednak zasługuje też drugi co do wielkości port w Singapurze. Jeszcze do 2010 roku uznawano go za najbardziej ruchliwy port na świecie, dopóki nie wyprzedził go pod tym względem port w Szanghaju. Został otwarty w 1965 roku. Od tej pory był wielokrotnie przebudowywany.
Poza Chińskimi portami, które zdecydowanie wiodą prym wśród wszystkich innych, do największych portów na świecie zaliczają się również:
Zobacz też: Koszt sprowadzenia auta z USA, Niemiec, Szwajcarii lub Dubaju. Czy opłaca się sprowadzać samochody?