Okres wielkanocny zmusza nas do poruszenia naszej wyobraźni i kreatywności. Stare, ludowe tradycje malowania jaj to szczególny czas, który możemy spędzić z rodziną jeszcze przed świętowaniem przy bogato zastawionym stole. Okazuje się, że istnieje wiele sposobów na udekorowanie wielkanocnych jaj, a niektóre z nich wykorzystywały nawet nasze prababcie.
Powszechnie mówi się, że przed sobotnią święconką trzeba przygotować pisanki. Jest to ogólnie przyjęta nazwa, której używamy w odniesieniu do dekorowania jaj. I słusznie, ponieważ termin pisanki dotyczy wszystkich technik używanych przy zdobieniu wielkanocnych jajek. Zwyczaj ten od wielu lat jest zakorzeniony w polskiej tradycji. Niektóre rejony naszego kraju posiadają wzory, które są ich znakiem rozpoznawczym. Na terenie Opola wykonuje się kraszanki, w których wydrapywane są wzory. Kaszuby lubują się w granatowych esach-floresach. Natomiast tereny Łowickie tworzą różnego rodzaju wycinanki-koguciki i naklejają je na gęsie jaja.
Kraszanki to jaja, które są barwione na jednolity kolor. Ich nazwa pochodzi od słów "krasny, krasna", czyli inaczej "czerwony, urodziwy". Do barwienia używane są naturalne barwniki, które znajdują się w zasięgu ręki. Najczęściej używanym jest łupina z cebuli. Sprawia ona, że nasze kraszanki przybierają czerwono-brązową barwę. W celu uzyskania koloru niebieskiego możemy użyć płatków bławatka. Kolor czarny otrzymamy po zamoczeniu jaj w wywarze z kory dębowej lub łupiny orzecha włoskiego. Fioletowe ubarwienie dadzą nam płatki z kwiatu ciemnej malwy, a różowy – sok z buraka.
Każdy ma inne upodobania. Niektórzy lubią minimalizm, więc jaja w jednolitym kolorze będą dla nich satysfakcjonujące - i te właśnie, zabarwione i pozostawione w jednolitym kolorze, nazywamy malowankami. Ale można z nimi zrobić więcej. W zabarwionych wcześniej jajkach wydrap różnego rodzaju wzory - do tego będzie potrzebne ostre narzędzie. W tej roli dobrze sprawdzi się nóżka igły lub szydełka. To właśnie kraszanki. Po kurpiowsku natomiast stworzymy je, malując woskiem.
Dla osób, które nie chcą wykonywać pisanek każdego roku, istnieje alternatywa. Można przygotować lub zakupić drewniane jajka, które są już przyozdobione w ludowe wzory. Świetnie sprawdzą się jako ozdoba wielkanocna w domu. Wystarczy poukładać je w szklanym wazonie i ustawić w dogodnym dla nas miejscu, aby mogły cieszyć nasze oczy.