Słynne zadania z treścią, to prawdziwa zmora dla tych, którzy nie do końca lubią się z królową nauk. Ich celem jest nie tylko sprawdzenie wiedzy, jaką posiada dana osoba, ale także umiejętności podchodzenia do spraw w sposób logiczny. Niekiedy potrzeba sporej ilości czasu, aby zrozumieć sens danej zagadki, jednak gdy w końcu go odkryjemy, nagle polecenie wydaje się wręcz banalnie proste. Jak będzie w przypadku singapurskiej zagadki? Pierwsza podpowiedź brzmi następująco - lepiej zaopatrz się w kartkę i długopis.
Zadanie zostało opublikowane kilka lat temu przez prezentera jednej z singapurskich stacji telewizyjnych. Kenneth Kong umieścił je na swoim facebookowym profilu, co natychmiast zwróciło uwagę innych internautów. W sekcji komentarzy zapanowała prawdziwa burza, a Kong przyznał, że sam prowadził ze swoją żoną intensywną dyskusję na temat zadania oraz prawidłowego rozwiązania. Najciekawsze jest to, że zadanie matematyczne miały otrzymać ich dzieci, a wielu dorosłych po prostu nie było w stanie sobie z nim poradzić. Jak będzie w twoim przypadku? Sprawdźmy to. Polecenie jest dość długie, dlatego warto przeczytać je bardzo uważnie.
Albert i Bernard zaprzyjaźnili się z Cheryl i chcieliby wiedzieć, kiedy wypadają jej urodziny. Dziewczynka, zamiast odpowiedzieć na to pytanie, dała im listę 10 możliwych dat: 15 maja, 16 maja, 19 maja, 17 czerwca, 18 czerwca, 14 lipca, 16 lipca, 14 sierpnia, 15 sierpnia i 17 sierpnia. Jedna z nich to właśnie dzień jej urodzin. Następnie podała Albertowi prawidłowy miesiąc, a Bernardowi - dzień. Chwilę później między chłopakami doszło do dialogu. Albert stwierdził, że nie wie, kiedy są urodziny Cheryl, ale jest pewien, że Bernard też tego nie wie. Natomiast Bernard wyznał, że na początku nie wiedział, kiedy są urodziny Cheryl, ale teraz już to wie. Wtedy Albert wykrzyczał: To ja w takim razie też wiem, kiedy są urodziny Cheryl
A ty już wiesz, jaki to dzień?
Z czasem okazało się, że zadanie pochodzi z olimpiady matematycznej SASMO - Singapore and Asian Schools Math Olympiad - z 2015 roku. Zagadka była adresowana do 40 proc. najlepszych uczniów, co może tłumaczyć to, że tak trudno ją rozwiązać. Jeśli ty również nie byłeś w stanie tego zrobić, pomożemy ci w tym. Zaczniemy od dokładnej analizy polecenia oraz rozpisania wszystkiego na kartce.
Jeżeli Cheryl przekazałaby Bernardowi, że jej urodziny są 18-tego lub 19-tego, to chłopiec od razu by wiedział, o który miesiąc chodzi. Wszystko dlatego, że wśród propozycji są tylko pojedyncze daty z tymi liczbami - 19 maja i 18 czerwca. Skoro Albert jest pewien, że Bernard nie zna pełnej daty, to wiadomo, że dziewczynka nie podała mu jednego z tych dwóch miesięcy. Wychodzi więc na to, że może mieć urodziny wyłącznie w lipcu lub sierpniu. Teraz warto zwrócić uwagę na to, że Bernard nagle odkrył właściwą datę. Dlaczego? Wypowiedź Alberta zasugerowała, że z ust Cheryl nie mogła paść liczba "14", ponieważ w wśród opcji mamy 14 lipca i 14 sierpnia, a wtedy pozostałby jedynie strzał w ciemno. Dziewczynka zatem musiała podać jeden z tych dni: 15, 16 lub 17. Natomiast, skoro Bernard był od razu pewien, o jaką datę chodzi, odpowiedź musi brzmieć: 16 lipca. W ten oto sposób dowiadujemy się, że Cheryl ma urodziny 16 lipca.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.