Musisz złamać kod, aby otworzyć kłódkę. Ta zagadka potrafi być prawdziwym "mózgowym killerem"

Oto kolejna zagadka logiczna, która potrafi złamać nawet największych fanów łamigłówek. Tym razem trzeba otworzyć kłódkę. By to zrobić, niezbędny jest kod. Jesteś w stanie go podać? Największa trudność polega na tym, że masz na to zaledwie 10 minut.

Zagadki matematyczne są w ostatnim czasie prawdziwym hitem, a miłośników tej rozrywki stale przybywa. To dobry znak, ponieważ jest to korzystny trening dla naszego mózgu. Dzięki temu mamy do czynienia nie tylko z dobrą zabawą, ale także z czymś, co z pewnością pozytywnie wpłynie na nasz umysł, poprawi koncentrację oraz rozwinie umiejętność kreatywnego myślenia. Tym razem do zaoferowania mamy zagadkę z kłódką, która nie należy do grona tych najłatwiejszych. Aby sobie z nią poradzić, trzeba się nieźle nagłówkować. 

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Rozwiąż zagadkę i otwórz kłódkę. Masz pięć podpowiedzi i 10 minut

Na obrazku widzimy zamkniętą kłódkę, do której otworzenia niezbędne jest szyfr składający się z trzech liczb. Twoim zadaniem jest odnaleźć go, jednak masz na to wyłącznie 10 minut. Zanim zaczniesz, przyda ci się kilka podpowiedzi, które z pewnością pomogą w rozwiązaniu tej niezbyt łatwej zagadki. Oto one: 

  • 682 - jedna liczba jest prawidłowa i na właściwej pozycji,
  • 614 - jedna liczba jest prawidłowa, ale w niewłaściwej pozycji,
  • 206 - dwie liczby są prawidłowe, ale obie są w niewłaściwej pozycji, 
  • 738 - wszystkie liczby są nieprawidłowe, 
  • 380 - jedna liczba jest prawidłowa, ale w niewłaściwej pozycji.

Pamiętaj, że z tych wszystkich cyfr musisz wyodrębnić jedynie trzy i ustawić je w odpowiedniej kolejności. Jeśli ci się nie uda, kłódka już na zawsze pozostanie zamknięta. Jesteś gotowy? Czas ruszył właśnie teraz. 

Zagadka logiczna: Zamknięta kłódka i trzycyfrowy szyfr. Błędy są bardzo częste 

Jeśli nie jesteś w stanie dojść do poprawnego rozwiązania samodzielnie, pomożemy ci w tym. Zacznijmy zatem od samego początku. Z pierwszej odpowiedzi (682) dowiadujemy się, że tylko jedna liczba jest prawidłowa i znajduje się we właściwej pozycji. Nie może być nią liczba 6, ponieważ to byłoby sprzeczne z podpowiedzią numer dwa. Musimy zrezygnować również z liczby 8, bo tę wyklucza nam podpowiedź czwarta, która wskazuje na to, że zarówno 8, 3, jak i 7 nie są prawidłowe. Dzięki temu zostaje nam tylko 2 będąca trzecią liczbą kodu. Idziemy dalej. W drugiej podpowiedzi (614) wykluczamy wspomnianą wcześniej 6 i zostaje nam 4, która jednak nie znajduje się w odpowiedniej pozycji. Przechodzimy teraz do podpowiedzi piątej (380). Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami 3 i 8 nie mogą być prawidłowe, więc skupiamy się na 0. W związku z tym, że ono nie może być ostatnie, ani drugie - bo tak wynika z podpowiedzi numer trzy - właśnie od niego rozpoczniemy wpisywanie kodu do kłódki. Wiemy też, że 2 musi być ostatnie, zatem w środku umieścimy 4. Prawidłowy szyfr to: 042. Co ciekawe, w komentarzach pod postem w serwisie X (dawny Twitter) możemy zobaczyć, że ta zagadka naprawdę potrafi być podchwytliwa, a dowodem na to są różniące się od siebie odpowiedzi. Wśród tych błędnych najczęściej podawana jest cyfra 062

Więcej o:
Copyright © Agora SA