Bacopa (kwiat): niezwykła nazwa dla niezwykłej rośliny

Bacopa (kwiat) to subtelna roślina balkonowa, którą z przyjemnością się ogląda. Jeśli planujesz posiadać kwiaty w skrzynkach na tarasie lub balkonie, zdecydowanie powinieneś ją poznać.

Bacopa (kwiat) to roślina, którą można spotkać w zasadzie na wszystkich kontynentach. Występuje także pod nazwą sutera. Występuje w kilkudziesięciu gatunkach i większość z nich jest wodna lub bagienna.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Bacopa kwiat — kilka słów o samej roślinie

Bacopa uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna. Spotykana jest przede wszystkim na balkonach. Jej drobne, ale piękne kwiaty, zdecydowanie przyciągają uwagę i dodają jej wiele uroku. Należy do rodziny babkowatych i doskonale komponuje się w zestawieniu z innymi roślinami jednorocznymi. Dzięki cienkim, długim pędom świetnie prezentuje się w donicach balustradowych.

Bacopa — roślina ozdobna? Tak!

Sutera spotykana jest w naszym klimacie przede wszystkim właśnie jako roślina ozdobna. Należy do gatunków płożących. Dlatego też zwykle zawieszona jest w donicach u sufitu, by jej pędy mogły efektownie zwisać. Potrafią one osiągać długość do 50 cm. Kwiaty przypominają nieco kwiaty truskawek — są subtelne i mają pięć płatków. Występują w kolorach białym, niebieskim, fioletowym i różowym. Liście natomiast są zielone i kształtem przypominają serca. Jest to roślina jednoroczna, która nie radzi sobie w naszym klimacie, zimą, choć można ją przezimować. Sutera bywa też sadzona w gotowych kompozycjach kwiatowych, które bezpośrednio należy postawić na balkon.

Bacopa — odmiany mogą Cię zaskoczyć

Bacopa jest to roślina, którą bardzo chętnie sadzi się na balkonach, bo nie jest skomplikowana w uprawie, a pięknie wygląda. Niewiele też roślin ozdobnych ma takie wyjątkowo subtelne kwiaty jak bacopa. Ciekawostką jest to, że bacopa spotykana jako roślina ozdobna jest tylko w tym celu uprawiana i jest mieszańcem. Jej prawdziwa, czysta postać, czyli bacopa drobnolistna jest jadalna i używana w celach zdrowotnych. Odmiany bacopy ozdobnej to np.:

  • fioletowe: Great Deep Violet lub Bacoble
  • białe: Snowflake, Greate White lub Cabana
  • różowe: Great Rose lub Pink Domino
  • niebieskie: Blue Showers lub Great Regal Blue
  • roślina akwariowa: Bacopa monnieri.

Bacopa — pielęgnacja nie powinna być kłopotliwa, nawet dla początkujących

Bacopa: pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana. Wystarczy dać jej stanowisko dość słoneczne, bo w cieniu nie będzie kwitła. Lubi też wilgotną ziemię, więc trzeba zapobiegać jej przesuszeniu. Od czasu do czasu należy ją nawozić. Powinna być posadzona w podłożu przepuszczalnym i żyznym, ponieważ tak samo źle znosi nadmiar wody. Podczas podlewania należy uniknąć polewania liści.

Bacopa — uprawa i rozmnażanie

Subtelny wygląd tej rośliny sprawia, że ma wielu fanów. Dlatego dość często spotykana jest na balkonach sutera, czyli bacopa. Uprawa rośliny, poza tym, o czym już wspomniano, polega na jej rozmnażaniu. Wysiewa się ją na przełomie lutego i marca. Kiedy pojawią się kiełki rośliny, należy je przepikować do małych doniczek. Na stanowisko, na którym ma rosnąć docelowo, sadzi się ją w maju. W tym też czasie zaczyna kwitnąć i ma kwiaty do pierwszych przymrozków. Można też ją rozmnożyć przez sadzonki. Przed pierwszymi przymrozkami należy wtedy przenieść roślinę do chłodnego miejsca. Pod koniec zimy ponownie należy przestawić roślinę do miejsca, gdzie będzie panowała temperatura pokojowa. Wtedy zaczną pojawiać się pędy, z których można nabyć nowe sadzonki.

Zobacz też: Podlewam co 10 dni gnojówką z pokrzyw. Te warzywa robią się widowiskowo zielone. Szkodniki mam z głowy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.