Coraz mniej rodziców pamięta o tym pięknym imieniu. W zeszłym roku nazwano tak tylko 91 dziewczynek

Wybór imienia dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Podczas gdy część z nich bije rekordy popularności, inne z roku na rok zanikają. Tak właśnie stało się z pewnym pięknym polskim imieniem, o którym dziś mało kto pamięta. Dlaczego rodzice już nie nazywają tak swoich córek?

Świeżo upieczeni rodzice często stają przed trudnym wyzwaniem, jakim jest wybór idealnego imienia dla swojego dziecka. Podczas gdy jedni stawiają na klasykę, inni wolą wybrać coś oryginalnego i nieco mniej popularnego. Jeśli chcesz, by twoja córka miała unikatowe imię, które coraz rzadziej pojawia się na szkolnych podwórkach, postaw na Dagmarę. Niewielu Polaków nazywa już tak swoje dzieci.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Imię Dagmara: znaczenie. Ma wyjątkowe pochodzenie

Dagmara to żeńskie imię pochodzenia skandynawskiego. Najprawdopodobniej wywodzi się od połączenia słów "dag", oznaczającego "dzień", oraz "mara", czyli "dziewica" lub "panna". Może być to również żeńska forma imienia Dagmar, popularnego niegdyś w dynastii plemion frankońskich pochodzenia celtyckiego. Imię to oznaczało "wielki przez dobroć" lub "mąż jasny jak dzień". W Polsce imieniny Dagmary przypadają na 24 maja oraz 20 grudnia. Co ciekawe, w Kościele katolickim nie ma żadnych świętych o tym imieniu. Możemy natomiast wyróżnić kilka znanych w naszym kraju imienniczek, m.in. aktorki Dagmarę Bryzek i Dagmarę Domińczyk, kompozytorkę Dagmarę Jack, piłkarkę ręczną Dagmarę Kowalską, narciarkę alpejską Dagmarę Krzyżyńską oraz artystkę i autorkę komiksów Dagmarę Matuszak. 

Ile jest Dagmar w Polsce? Popularność tego imienia zdecydowanie spada

Jeśli szukasz imienia dla córki, które najprawdopodobniej nie powtórzy się w przedszkolu, to Dagmara będzie świetnym wyborem. Z informacji podanych na stronie dane.gov.pl wynika, że w 2023 roku tylko 91 dziewczynek otrzymało to imię jako pierwsze. Jako drugie wystąpiło natomiast zaledwie 37 razy. W porównaniu z imionami, które w zeszłym roku cieszyły się największą popularnością, Dagmara znajduje się zdecydowanie w ostatniej części tej listy. Wygląda na to, że obecni rodzice stawiają na klasykę. W 2023 roku najczęściej nadawanymi żeńskimi imionami były:

  1. Zofia (nadano je 4968 razy, ogółem 369 226 osób w Polsce)
  2. Zuzanna (nadano je 4800 razy, ogółem 224 033 osób w Polsce)
  3. Laura (nadano je 4602 razy, ogółem 73 662 osób w Polsce)
  4. Hanna (nadano je 4565 razy, ogółem 222 618 osób w Polsce)
  5. Maja (nadano je 4461 razy, ogółem 179 730 osób w Polsce)

Jeśli chodzi o drugie imiona, na czele listy znajdowały się:

  1. Maria (nadano je 5446 razy, ogółem 147 9702 osób w Polsce)
  2. Anna (nadano je 3782 razy, ogółem 897 510 osób w Polsce)
  3. Zofia (nadano je 1911 razy, ogółem 267 079 osób w Polsce)
  4. Magdalena (nadano je 1172 razy, ogółem 301 698 osób w Polsce)
  5. Wiktoria (nadano je 1141 razy, ogółem 98 309 osób w Polsce)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: