Choć już od kilku lat mówi się o tym, że rodzice coraz chętniej nadają dzieciom imiona bardziej tradycyjne, to nie wszystkie z nich przechodzą taki renesans. Przykładem tego jest Gertruda. Wiele osób kojarzy je z bliskimi czy znajomymi z pokolenia swoich rodziców lub dziadków, ale coraz rzadziej można spotkać młode kobiety przedstawiające się w ten właśnie sposób. Jeszcze mniej jest małych Gertrud na porodówkach.
Według informacji dostępnych na rządowej stronie Otwarte Dane, imię Gertruda w całym 2023 roku nie zostało nadane ani razu. Nieco lepiej wygląda sytuacja tego imienia, gdy spojrzymy na listę imion żeńskich w rejestrze PESEL. Według informacji z 19 stycznia 2024 roku jako pierwsze imię Gertruda występuje 12 551 razy, a jako imię drugie 12 848, co w sumie daje nam 25 399 kobiet i dziewcząt. Co ciekawe, od 2000 roku nadano je tylko cztery razy: dwukrotnie w 2014 roku i w 2017 roku. Być może jednak w przyszłym roku znajdzie się rodzic, który do Gertrudy się przekona. Pomocna w tym może być informacja na temat znaczenia tego imienia.
Imię Gertruda jest pochodzenia germańskiego i stanowi złożenie dwóch członów: Ger-, czyli "włócznia z ostrym żelaznym grotem", "oszczep", oraz -trut, od germ. thrūdi ("moc, siła") pomieszanego z -drūda, -trūt, -drūt ("ukochany, miły"). Można zatem przetłumaczyć je jako "silna w walce oszczepem". W Polsce występowało od XIII wieku, początkowo w łacińskiej formie Gertrudis, a od 1251 roku jako G(i)ertruda. Szczególnie dużą popularnością cieszyło się w średniowieczu.
Współcześnie Gertruda najczęściej obchodzi imieniny 16 listopada, choć w kalendarzu jej imię widnieje także przy datach 17 marca i 13 sierpnia. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są Gertrudka, Gercia, Gerta, Gerti, Truda, Trudi, Trusia, Gertrusia, Gera, Gerka. Wśród znanych osobistości Gertruda ma niewiele przedstawicielek, ale na uwagę na pewno zasługuje Gertruda Uścińska, czyli prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także Gertrude Stein (amerykańska pisarka, poetka i feministka), Gertruda Szalsza (polska aktorka teatralna i filmowa) czy Gertruda Szumska (polska polityk, nauczycielka matematyki, posłanka na Sejm IV kadencji).