• Link został skopiowany

To niezwykle piękna i niebezpieczna roślina. Zdobi wiele ogrodów. Może wywołać poważne oparzenia

Dyptam jesionolistny, będący popularną rośliną ozdobną, często wybieraną ze względu na swoje walory dekoracyjne do ogrodów i działek, kryje w sobie tajemnicę, która jest w stanie zaskoczyć niejednego miłośnika kwiatów. Choć zachwyca on bujnym kwitnieniem i leczniczymi właściwościami, może także stać się przyczyną bolesnych oparzeń.
Dyptam jesionolistny
Fot. www.istockphoto.com/gkordus

Mimo swojego atrakcyjnego wyglądu dyptam jesionolistny nie jest rośliną całkowicie bezpieczną. Znany jako krzew Mojżesza, w słoneczne dni może wydzielać substancje, które działają fototoksycznie na skórę. Dlaczego ta roślina jest tak niebezpieczna i jak można się chronić przed jej zgubnym wpływem?

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Piękno ukryte w ryzyku. Dlaczego dyptam jesionolistny może być niebezpieczny?

Dyptam jesionolistny to roślina o wielu twarzach, która zdobi przydomowe ogródki od wczesnej wiosny aż do późnego lata. Zauważalna dzięki swoim jasnoróżowym, intensywnie pachnącym kwiatom i ciemnozielonym, lśniącym liściom, nie tylko cieszy oko, ale i oferuje szeroki wachlarz składników o potencjalnych właściwościach leczniczych. Wśród nich znajdują się kumaryny, które są cenione za swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, alkaloidy mające działanie uspokajające oraz olejki eteryczne takie jak: limonen, cymol i estragol, znane z zastosowań antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych.

Piękno i lecznicze właściwości krzewu Mojżesza mogą wprowadzać w błąd co do jego bezpieczeństwa. Olejki eteryczne, choć użyteczne w medycynie naturalnej, czynią roślinę potencjalnie niebezpieczną w gorące dni. Te łatwopalne substancje pod wpływem intensywnego światła słonecznego mogą bowiem powodować fotouczulenie. Zjawisko to polega na nadmiernej reaktywności skóry na promieniowanie UV. W rezultacie nawet krótkotrwały kontakt z dyptamem jesionolistnym może wywołać poważne oparzenia skórne, manifestujące się bolesnymi pęcherzami i zaczerwienieniem.

Dyptam jesionolistny jest rośliną wieloletnią, hemikryptofitem, czyli jego zimujące pączki umożliwiające odnowienie się w kolejnym sezonie wegetacyjnym znajdują się tuż przy powierzchni ziemi. Przed przemarznięciem chroni je warstwa obumarłych liści oraz gleba. Kwitnie od maja do lipca, kwiaty są przedprątne, zapylane przez pszczoły i trzmiele. W czasie kwitnienia bardzo obficie wydziela nektar i pyłek. Dyptam jesionolistny jest autochorem – po dojrzeniu torebka pęka, wyrzucając nasiona na odległość do 2 m (Wolski, Baj 2014). Gruczoły wydzielnicze w kwiatostanach obficie produkują olejki eteryczne, które w upalne dni mogą ulec samozapłonowi, nie uszkadzając rośliny, dlatego nazywany jest 'gorejącym krzewem Mojżesza"'(Wolski, Baj 2015). Jest rośliną fotoaktywną, mogącą wywołać poważne oparzenia (Olaczek 2014).

czytamy na stronie Biblioteki Monitoringu Środowiska.

Jak postępować po kontakcie z dyptamem? Działaj szybko, nie zwlekaj z reakcją

W przypadku kontaktu z dyptamem jesionolistnym konieczne jest szybkie działanie. Zaleca się przemycie dotkniętego obszaru chłodną wodą, aby zmyć sok rośliny, a także stosowanie okładów, które mogą przynieść ulgę. Warto sięgnąć po ziołowe napary, takie jak rumianek czy nagietek, które mają działanie łagodzące i przeciwzapalne. Pomocne mogą okazać się także środki w postaci kremów czy maści zawierające pantenol lub substancje przeciwbólowe. Niezwykle ważne jest również unikanie słońca i gorących kąpieli, które mogą dodatkowo pogłębić objawy oparzenia.

Dyptam jesionolistny to przypomnienie, że natura, choć piękna, potrafi też być niebezpieczna. Znajomość właściwości roślin i świadome korzystanie z ich zalet może pomóc uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: