Mysikrólik, zniczek, strzyżyk, trzcinniczek, sosnówka - poznajemy najmniejsze ptaki w Polsce

Znasz najmniejsze ptaki polskie? Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i lubisz prowadzić obserwacje ornitologiczne, to już teraz sprawdź, które gatunki ptaków zaskakują drobnymi rozmiarami.

Mysikrólik, zniczek, strzyżyk, trzcinniczek, sosnówka – poznajemy najmniejsze ptaki, które można spotkać na terenie naszego kraju. Przekonaj się, jak wyglądają, ile ważą i jakie rozmiary osiągają.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Najmniejszy polski ptak: przedstawiamy mysikrólika

Jak wygląda i ile mierzy najmniejszy polski ptak? Rozglądając się za skrzydlatymi o niewielkich rozmiarach, nie można przegapić przedstawicieli, należących do rodziny mysikrólikowatych (Regulidae). Tymi ptakami, występującymi na obszarze naszego kraju, są: mysikrólik zwyczajny (Regulus regulus) i zniczek (Regulus ignicapilla). 

Mysikrólik zwyczajny. Sympatyczny ptak z kolorowym "irokezem"

Najmniejszy polski ptak, a przy tym najmniejszy ptak w Europie, to pełen uroku mysikrólik zwyczajny (Regulus regulus). Niepozorne skrzydlate stworzonko, mierzące około 8,5-9,5 cm (rozpiętość ich skrzydeł wynosi 13 – 15 cm), przyciąga uwagę barwnym upierzeniem. Malutki ptaszek, którego waga waha się między 4,5 a 7 g, wyróżnia się oliwkowozielonym kolorem – od spodu jaśniejszym i ciemniejszym na grzbiecie. Na niewielkiej, krępej główce mysikrólika znajduje się charakterystyczna kreska z czarną obwódką – u samca pomarańczowa, natomiast u samicy żółta. Ten barwny element odgrywa ważną rolę w życiu najmniejszych polskich ptaków. W okresie godowym samce unoszą kolorowy "irokez", by w ten sposób przyciągnąć uwagę samiczek.

Regulus regulus
Regulus regulus ilyasov / iStock

Sympatyczne mysikróliki najchętniej zamieszkują lasy iglaste, a swoje gniazda budują na drzewach. Niezwykle szybkie ptaszki trudno jednak dostrzec, dlatego spotkanie przedstawiciela tego gatunku w czasie spaceru wcale nie jest takie proste.

Zniczek. Jak odróżnić go od mysikrólika?

Zniczek to kolejny uroczy ptaszek, należący do rodziny mysikrólików. Długość jego ciała wynosi około 9 cm, natomiast masa ciała osiąga około 6 g. Zniczek jest bardzo podobny do mysikrólika zwyczajnego. W odróżnieniu od niego posiada jednak wyraźną, białą brew nad okiem i jest nieco barwniej upierzony.  

Zniczek
Zniczek Autorstwa Lamiot - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3674971

Najmniejsze polskie ptaki. Te gatunki też zaskakują drobnymi rozmiarami 

Zastanawiasz się, jaki najmniejsze polskie ptaki zaobserwujesz w czasie spacerów czy z okna swojego domu? Inne małe gatunki, występujące na terenie naszego kraju, to chociażby:

  • Strzyżyk – niewielki ptaszek o brązowym upierzeniu z charakterystycznym, zaokrąglonym ogonkiem. Długość ciała strzyżyka to około 8 – 12 cm, masa jego ciała wynosi około 9 g;
  • Sosnówka – sikora z niewielkim czubkiem na głowie, podobna trochę do bogatki z mniej barwnym upierzeniem. Długość ciała tego ptaszka wynosi 10-11 cm, natomiast waga waha się między 9 a 11 g;
  • Trzcinniczek – oliwkowobrązowy ptak, którego długość ciała mierzy około 12–14 cm, a waga osiąga do około 15 g;
  • Rokitniczka – drobny ptak śpiewający z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Wyróżnia się smukłym ciałem i upierzeniem w odcieniach brązu. Długość ciała tego ptaka wynosi 12-14 cm, natomiast waga 9-15 g;
  • Brzęczka – gatunek wędrowny, będący przedstawicielem rodziny świerszczaków (Locustellidae). Niepozorny ptaszek o brązowym upierzeniu i jaśniejszym brzuszku, osiąga 13,5-15 cm długości ciała, a jego waga wynosi 12-20 g;
  • Potrzos – gatunek wędrowny, często zimujący na terenie zachodniej Polski. Długość ciała tego małego ptaszka, należącego do rodziny trznadli, wynosi 13,5-15,5 cm, natomiast masa osiąga około 16-25 g;
  • Raniuszek – zwykle występuje w biało-czarnym upierzeniu z brązowawymi plamami po bokach. Wyróżnia się egzotycznym wyglądem i długim ogonem. Długość ciała tego interesująco wyglądającego ptaszka wynosi 13-15 (łącznie z ogonem, mierzącym około 7-9) cm. Masa ciała raniuszka osiąga natomiast 6-10 g;
  • Łozówka – mały ptaszek wędrowny o eleganckim wyglądzie, należy do rodziny trzciniaków. Z wierzchu posiada oliwkowobrązowe upierzenie, ogon jest rdzawobrązowy, natomiast brzuch wyróżnia się kremowym odcieniem. Na jej głowie można zaobserwować beżową brew. Długość ciała łozówki wynosi około 13-15 cm, a masa ciała 10-18 g.

Najmniejsze ptaki polskie. Wróblowate

Odkryj najmniejsze ptaki polskie. Wróblowate to rodzina ptaków, do której należy wróbel zwyczajny i mazurek. Ptaki te słyną z niewielkich rozmiarów. Przekonaj się, w jaki sposób można je od siebie odróżnić.

Wróbel

Wróbel zwyczajny, znany również jako wróbel domowy (Passer domesticus), najczęściej pojawia się na terenach zabudowanych. Ten sympatyczny, niewielki ptaszek, którego liczebność w Polsce niestety drastycznie spadła (przyczynia się do tego między innymi zanieczyszczenie powietrza), mierzy około 14 cm. Waga wróbla wynosi natomiast od 20 do 39 gramów, a rozpiętość skrzydeł to około 21 cm.

Samce i samice wróbli są do siebie podobne, jednak samce wyróżniają się nieco jaśniejszym upierzeniem. Na piersi samców można zaobserwować czarne "śliniaki". Grzbiet tych niewielkich skrzydlatych posiada brązowe zabarwienie z ciemniejszymi paskami, natomiast brzuch jest najczęściej jasnoszary lub kremowy.

Mazurek

Mazurek bądź też wróbel polny (Passer montanus), jest podobny do wróbla zwyczajnego. Na pierwszy rzut oka odróżnienie tych dwóch gatunków może wydawać się trudne. Warto jednak wiedzieć, że mazurek posiada charakterystyczne ciemne plamki na policzkach, których nie da się zaobserwować u wróbla zwyczajnego.

Więcej o: