Na przestrzeni lat powstało wiele badań dotyczących konstrukcji samochodów i bezpieczeństwa na drogach. Skupiano się głównie na wytrzymałości poszczególnych elementów, strefie zgniotu czy stabilności. Jedna z czołowych firm na świecie oferujących usługi informacyjne o historii pojazdów używanych zwróciła zaś uwagę na kolory aut, które najczęściej brały udział w kolizjach. W ten sposób wykazano, jaki lakier może stanowić największe ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drogach oraz wpadki zakupowej.
Według firmy BASEF od kilku lat najpopularniejszym kolorem nowych samochodów na świecie pozostaje biel. Z raportu Color Report for Automotive OEM Coatings wynika, że w 2024 roku aż 34 proc. osób decydowało się na białe auto. Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się pojazdy w kolorze:
Pytanie jednak brzmi, czy takie wybory są słuszne? Jeśli w grę wchodziłby wyłącznie aspekt wizualny, wówczas każda decyzja byłaby dobra. Niestety wygląda na to, że kolor może mieć realny wpływ na bezpieczeństwo oraz przeszłość pojazdu. Z analiz przedsiębiorstwa autoDNA - zajmującego zbieraniem się danych na temat historii pojazdów używanych - wynika, że największy problem mogą stanowić ciemne lakiery.
Firma autoDNA sugeruje, że kolor może mieć związek z ryzykiem występowania niebezpiecznych sytuacji na drogach oraz szkód w historii pojazdów używanych. Z informacji opublikowanych w marcu 2024 roku wynika, że "najbardziej pechowy" jest kolor brązowy. W przypadku samochodów sprawdzonych w bazie w 2023 roku, aż 11,8 proc. brązowych pojazdów posiadało raport o szkodzie. Na czele stawki znalazły się także:
Zobacz też: Czwarte światło na sygnalizatorze. W ten sposób chcą pozbyć się korków na drogach
Biały natomiast uplasował się dopiero na piątym miejscu "rankingu kolorów aut mających najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w raporcie".
Kolory aut, dla których notuje się średnie ryzyko to kolor srebrny, niebieski i czerwony. Zestawienie TOP 10 zamykają: zielony (8,7 proc.) i perłowy (7,4 proc.)
- czytamy w raporcie. Warto zaznaczyć, że wszelkie zestawienia publikowane przez firmę autoDNA bazują na danych zbieranych od 15 lat pochodzących z aż 26 krajów.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.