Nauczyciel komentuje egzamin ósmoklasisty. "Jego wynik absolutnie nie powinien wartościować życia"

Pierwsza część egzaminu ósmoklasisty 2023 już za nami. Najmłodsi zdający jeszcze dziś rano odczuwali ogromny stres, jednak po wyjściu z sali na ich twarzach widać było uśmiech. Jakie zdanie o egzaminie ósmoklasisty ma nauczyciel Jakub Tylman? Jego poglądy są nieco mniej wesołe.

Egzamin ósmoklasisty 2023 rozpoczął się właśnie dziś, tj. 23 maja 2023 r. Uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z testem z języka polskiego, który dla wielu okazał się dość łatwy - choć głosy bywały różne. Jakie zdanie o egzaminach ma nauczyciel Jakub Tylman? 

Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Egzamin ósmoklasisty język polski 2023. Trzydniowy maraton testów już się rozpoczął

Egzamin ósmoklasisty to obowiązek, do którego każdy uczeń musi przystąpić, jeśli chce ukończyć szkołę podstawową. Nie da się go co prawda oblać, ponieważ nie ma określonej minimalnej liczby punktów, którą trzeba uzyskać, ale uczniowie i tak stresują się wynikiem. Podczas rekrutacji do szkół średnich jest on brany pod uwagę, dlatego dla większości może to być dosyć istotny aspekt. Ta sprawa natomiast nie podoba się jednemu z nauczycieli, który już od kilku dni widział niepokój i nerwy na twarzach podopiecznych.

Nauczyciel krytycznie o egzaminach ósmoklasisty. Niepotrzebny stres?

Jakub Tylman to nauczyciel szkoły podstawowej w miejscowości Śrem. Mężczyzna jest także aktywistą, wykładowcą akademickim oraz terapeutą. W jednej z rozmów z serwisem "Wirtualna Polska" skrytykował to, jak oceniani są uczniowie klas ósmych, i wyraził swoje zdanie po obserwacji zachowania podopiecznych. Czy ocena egzaminu ósmoklasisty na punkty jest faktycznie potrzebna? Jakie emocje towarzyszą najmłodszym podczas kończenia szkoły podstawowej?

W mojej ocenie egzamin oceniany na punkty jest niepotrzebny. Jego wynik absolutnie nie powinien wartościować życia młodych ludzi. Nawet jeśli komuś coś się dziś nie powiedzie, nie oznacza, że przegrał życie, że sukces nie będzie mu pisany.Uczniowie od miesięcy wiedzą, jak trudne będzie dostanie się do wybranej szkoły. Nie czują się wystarczająco dobrzy. Mają bardzo niskie poczucie własnej wartości

- mówi Jakub Tylman w wywiadzie. Zgadzacie się z tym? 

Może Cię zainteresować:
Agnieszka Dygant wspomina trudne początki kariery. "To było bardzo hardcorowe, byłam wyczerpana"
Zasady stawiania przecinków. To powinien wiedzieć każdy uczeń i dorosły, aby nie popełniać błędów
Niecodzienny "taniec" z obrazem Jezusa obiegł sieć. Internauci w szoku. "I to jest modlenie? To cyrk"

Więcej o: