Woda toaletowa a woda perfumowana - różnica jest znacząca. Sprawdź przed zakupem, a unikniesz rozczarowania

Wiesz, czym różni się woda toaletowa od perfumowanej? Okazuje się, że jest to niezwykle istotne. Nazwa wiele bowiem mówi o produkcie, zdradzając między innymi stężenie olejków. Warto zatem wiedzieć, co kryje się pod różnymi symbolami, by uniknąć niepotrzebnego rozczarowania.

Woda perfumowana i toaletowa to wbrew opinii większości, nie jest to samo. Okazuje się, że są oznaczane różnymi symbolami i mają różny skład. Od tego zależy między innymi intensywność zapachu oraz opłacalność całego zakupu. To wiedza, którą lepiej posiadać.

Zobacz wideo Piękny zapach ważniejszy od stylówki. Perfumy to nie wszystko!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym różni się woda perfumowana od toaletowej? Jedna jest bardziej wydajna

Decydując się na zakup perfum dla siebie lub bliskiej osoby na prezent, weź pod uwagę kilka ważnych szczegółów. Warto wiedzieć, że woda perfumowana i toaletowa znacznie się różnią - przede wszystkim intensywnością zapachu i zawartością olejków eterycznych. Woda toaletowa jest zazwyczaj o wiele tańsza, ponieważ zawiera zaledwie od 5 do 10 procent związków zapachowych. Jest więc delikatniejsza oraz szybciej się ulatnia. Woda perfumowana najczęściej jest droższa, ale z kolei ma najwyższe stężenie olejków ze wszystkich kosmetyków. Ich zawartość wynosi od 10 do 20 procent, sprawiając, że zapach utrzymuje się na dłużej i jest bardziej intensywny. Takie perfumy są przy okazji bardziej wydajne, ponieważ wymagają mniejszego zużycia, by mocniej pachnieć. Oprócz nazwy warto wziąć pod uwagę symbole, którymi są oznaczane.

Wybierasz się na zakupy i nie wiesz, co oznaczają niektóre skróty? Sprawdź, a unikniesz błędu

Przy zakupie kosmetyków, warto zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniach. Niektóre zapachy opisane są skrótami: EDP, EDT oraz EDC. Mało kto wie niestety, czym one się różnią i co oznaczają. Dzięki poznaniu rozwinięć będziemy wiedzieć, czego się spodziewać i unikniemy nietrafionego zakupu. EDP oznacza z francuskiego "eau de parfum", czyli woda perfumowana. EDT to "eau de toilette" - woda toaletowa. Natomiast EDC to skrót od "eau de cologne", który tłumaczymy jako woda kolońska. Ta ostatnia to wyjątkowy kosmetyk, stosowany przede wszystkim przez mężczyzn, głównie po goleniu. Wykazuje ona bowiem działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, a przy tym pięknie pachnie i dba o podrażnioną maszynką skórę. Woda kolońska zawiera zaledwie od 3 do 5 procent stężenia olejków zapachowych, rozpuszczonych w 70 do 80 procentach alkoholu. Jest więc najlżejsza ze wszystkich perfumowanych kosmetyków, ale w związku z tym pachnie najkrócej.

Więcej o: