Tak zmienił się Adaś Niezgódka z "Akademii Pana Kleksa". Trudno uwierzyć, jak potoczyła się jego kariera

"Akademia Pana Kleksa" jest znana chyba każdemu, kto wychował się w Polsce. Dzieci z całego kraju kochały film o nauczycielu i jego szkole dla chłopców. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci oprócz Ambrożego Kleksa, był Adaś Niezgódka. Jak potoczyło się życie odtwórcy jego roli?

Sławomir Wronka 39 lat temu zagrał kochanego przez wszystkich Adasia Niezgódkę w "Akademii Pana Kleksa". Był to pierwszy i ostatni raz, kiedy pojawił się na ekranach. Jak potoczyły się losy odtwórcy jednej z głównych ról w hicie z lat 80.? Realizuje się teraz w kompletnie innej dziedzinie. 

Zobacz wideo Tomasz Kot o roli w "Akademii Pana Kleksa": Najważniejsze to tego nie schrzanić

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Akademia Pana Kleksa" hitem nawet 40 lat później. Wciąż podbija serca najmłodszych

Nakręcona w latach 80. przez Krzysztofa Gradowskiego "Akademia Pana Kleksa" szybko stała się hitem wśród najmłodszych widzów. Teraz, niemal 40 lat później, wciąż bawi kolejne pokolenia. W Polsce ciężko znaleźć dziecko, które nie słyszałoby o zakręconym i nieprzewidywalnym nauczycielu i jego niesamowitej szkole dla chłopców, w której wszystkie imiona zaczynają się na literę "A". Teraz "Akademia Pana Kleksa" ma powrócić na ekrany w zupełnie nowej odsłonie. W głównej roli zobaczymy Tomasza Kota. W obsadzie pojawi się również Antonina Litwiniak, która zastąpi kluczową dziecięcą postać. W adaptacji książki Jana Brzechwy z 1984 roku, u boku granego przez Piotra Fronczewskiego Ambrożego Kleksa, mogliśmy oglądać Adasia Niezgódkę, w którego postać wcielił się wówczas jedenastoletni Sławomir Wronka. Chłopiec zyskał wielką popularność, ale mimo to postanowił przeciw kontynuacji swojej kariery i już nigdy więcej nie pojawił się na ekranie. 

 

Jak potoczyło się życie Sławomira Wronka? Był tak rezolutny, jak postać grana przez niego

Jak donosi portal "Viva", Sławomir Wronka ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych. Jako ścieżkę swojej kariery obrał naukę, co było dobrym wyborem, ponieważ odnosił coraz to nowe sukcesy. W 2002 roku uzyskał stopień doktora. Miał nawet okazje pracować przy genewskim ośrodku CERN podczas zbierania materiałów do pracy naukowej. Wielokrotnie wygłaszał również wykłady dla słuchaczy, dotyczące zastosowania akceleratorów cząstek w medycynie, przemyśle i kontroli granicznej. Przez jakiś czas był także kierownikiem Zakładu Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek Instytutu Problemów Jądrowych. Dziś pracuje jako profesor instytutu Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Poza tym pełnił rolę przewodniczącego zespołu, który jako pierwszy w Polsce stworzył detektor umożliwiający prześwietlanie obiektów przemysłowych. 

Choć odtwórca roli Adasia Niezgódki nie jest już związany z aktorstwem, zachował ciepłe wspomnienia z tamtego okresu swojego życia. Jakiś czas temu nawet podkreślał, że jest zwolennikiem nakręcenia nowej wersji klasyku z lat 80. 

Więcej o: