Wiemy, kim z wykształcenia są polscy politycy. O dziwo prawie nikt nie skończył politologii

Wybierając kierunek studiów młodzi ludzie sugerują się tym, jaki zawód chcą pełnić. Wygląda na to, że obecni politycy nie planowali rządzić krajem, ponieważ ich wykształcenie znacznie odbiega o pełnionych obecnie stanowisk. Wiemy, gdzie studiowali m.in. Donald Tusk i Jarosław Kaczyński.

Wyboru do Sejmu i Senatu coraz bliżej. Z tego względu wiele osób zaczęło w ostatnim czasie interesować się postaciami czołowych polityków. Warto wiedzieć, kim są osoby, na które chcemy głosować. Zaskoczeniem może być fakt, że większość przedstawicieli partii nie skończyła nawet politologii. Kim zatem są z zawodu polscy politycy? Odpowiedzi mogą zadziwiać.

Zobacz wideo Z którym politykiem poszedłbyś na piwo lub kawę? [SONDA]

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kim z wykształcenia jest Donald Tusk? Ścieżka naukowa Rafała Trzaskowskiego zaskakuje 

Politykiem, który w ostatnim czasie budzi największe zainteresowanie, jest Donald Tusk. Jedni go kochają, drudzy nienawidzą, ale trzeba przyznać, że jest jedną z najbarwniejszych postaci na polskiej scenie politycznej. Jak się do tego przygotowywał? Choć jego ojciec był stolarzem, a matka sekretarką w gdańskiej Akademii Medycznej, sam Donald Tusk zdecydował się obrać zupełnie inną ścieżkę. Jak informuje tygodnik "Wprost", ukończył studia z zakresu historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Nigdy jednak nie pracował w zawodzie, ponieważ już na początku kariery walczył z władzami PRL-u. Z kolei inny członek Platformy Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski może się pochwalić niejednym dyplomem. Historia jego wykształcenia jest imponująca. Jak czytamy na Pudelku, prezydent Warszawy studiował stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologię angielską na Wydziale Neofilologii tej samej uczelni. Jest też absolwentem europeistyki w Kolegium Europejskim w Natolinie. Dopiero w 2004 roku skierował się w stronę działalności politycznej, ponieważ uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. To jednak nie wszystko. Rafał Trzaskowski był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego i Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu.

Wykształcenie Jarosława Kaczyńskiego może zaskoczyć. Podobne studia skończył Andrzej Duda

Wiele osób pewnie zastanawia się, kim z wykształcenia jest Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości w 1971 roku zdobył tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował również jego brat Lech Kaczyński. Pięć lat później obronił też pracę doktorską. Przez kilka lat był zatrudniony jako pracownik naukowy w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego, później jako adiunkt w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez rok pracował również w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie na etacie starszego bibliotekarza. Już w czasach studenckich angażował się w politykę, brał udział w strajkach i działał na rzecz "Solidarności". Podobne wykształcenie ma Andrzej Duda. On również skończył studia prawnicze, jednak na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Tego samego roku założył też własną kancelarię. Wykładał także w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Do szeregów Prawa i Sprawiedliwości dołączył w 2005 roku jako doradca legislacyjny, później jako podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a następnie w  Kancelarii Prezydenta RP. Jakie wykształcenie mają inni politycy?

  • Szymon Hołownia - studiował psychologię w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, ale nie ukończył studiów;
  • Władysław Kosiniak-Kamysz -  ukończył studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • Robert Biedroń - zdobył tytuł magistra na studiach politologicznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie;
  • Janusz Korwin-Mikke - magister filozofii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego;
  • Jacek Sasin - studiował historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego;
  • Ryszard Terlecki - ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Więcej o:
Copyright © Agora SA