Kiedyś to imię nadawano w rodzinie królewskiej. Choć brzmi dostojnie, otrzymało je jedynie 55 chłopców

To imię niegdyś kojarzyło się z klasą i majestatem. Przed wiekami zarezerwowane było niemal wyłącznie dla osób, które przychodziły na świat w rodzinie królewskiej. Zmiana nadeszła dopiero w XVI wieku. Teraz to imię zaczyna powoli zanikać. W pierwszej połowie 2023 nadano je zaledwie 55 chłopcom.

Imiona są jak moda, popularność na nie przychodzi i odchodzi zależnie od czasów. Imiona niegdyś popularne, dziś powoli stają się zapomniane. Dotyczy to również imienia, które kiedyś nadawane było wyłącznie królom. W 2023 roku otrzymało je zaledwie 55 nowo narodzonych chłopców.

Zobacz wideo Nowo narodzony syn Wiśniewskiego na drugie ma żeńskie imię. Będą przykrości w szkole?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie imię dla chłopca? To "królewskie" w 2023 roku nadano 55 chłopcom

Nadawanie imienia jest ważną chwilą w życiu każdego rodzica. Często jest tak, że już w momencie planowania poczęcia malucha zastanawiamy się, jakie imię nadać przyszłemu dziecku. Wtedy przeszukujemy najróżniejsze książki czy strony, które mają listy. Czasami sprawdzamy też, jakie znaczenie niesie ze sobą wybrane przez nas imię. Ciekawostką jest, że moda na imiona często się zmienia. Wiadomo, są ponadczasowe miana, których popularność nie słabnie mimo upływu lat. Są jednak takie, które niegdyś cieszyły się ogromną popularnością, a dziś zaczynają powoli zanikać. Należy do nich na przykład Władysław. Jak podaje gov.pl, w I połowie 2023 roku nazwano tak zaledwie 55 chłopców. Nie jest nawet blisko imionom, które znalazły się w pierwszej dziesiątce. Na liście możemy zobaczyć:

  1. Nikodem - 3317 urodzeń
  2. Antoni - 2930 urodzeń
  3. Jan - 2848 urodzeń
  4. Aleksander - 2824 urodzeń
  5. Franciszek - 2525 urodzeń
  6. Leon - 2430 urodzeń
  7. Jakub - 2366 urodzeń
  8. Mikołaj - 2056 urodzeń
  9. Ignacy - 1994 urodzeń
  10. Stanisław - 1975 urodzeń

Etymologia imienia Władysław. Niegdyś było to miano zarezerwowane dla rodziny królewskiej

Władysław jest imieniem, które pochodzi z języka słowiańskiego. Jest to połączenie dwóch słów "włodzi" i "slaw". Oznaczają one "ten, który zawładnął sławą". Jak można się dowiedzieć, jest to w zasadzie czaska forma imienia. W języku polskim początkowo miało ono postać "Włodzisław". Tak też brzmiało przez cały XIV i XV wiek. Nadawane było zazwyczaj królom. Znane było najbardziej w rodach dynastii zarówno Piastów, jak i Jagiellonów,  także w Czechach i na Węgrzech. Dopiero od XVI wieku nadawane również poza rodzina panującą. Imię Władysław można zdrabniać na całą masę sposobów. Do najbardziej popularnych należą: Władysławek, Właduszek, Władzio, Władziu, Władek, Władcio, Władciu, Władziś, Władzik, Władziń, Sławek, Sławcio czy Sławciu. Władysław obchodzi imieniny w dniach:  4 maja, 12 czerwca, 30 czerwca, 25 września.

Więcej o: