Lasy Państwowe na swoim profilu często dzielą się z użytkownikami ciekawostkami i niesamowitymi zdjęciami mieszkańców polskich lasów. Tym razem w głównej roli wystąpił pewien gad, który wciąż często mylony jest z wężem. Choć nie ma jadu, w obronie potrafi mocno uszczypnąć.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W czwartek, 14 września 2023 roku na facebookowym profilu Lasów Państwowych pojawił się post, który pokazuje jednego z mieszkańców polskich kniei. Widzimy na nim pewną "filigranową gadzinę", którą często można spotkać podczas spacerów wśród drzew. Leśnicy postanowili zażartować, opisując post hasztagiem #NieBierzWężaDoRęki. Osoby z ofidiofobią nie mają jednak czego się obawiać. W końcu padalec to niejadowita jaszczurka, która nie ma nóg. Jak jednak zaznaczają leśnicy:
W obronie potrafi pyszczkiem mocno uszczypnąć
Osobnik, którego możemy zobaczyć w poście, znalazł się w niebezpieczeństwie, w związku z czym musiał zostać przetransportowany w bezpieczne miejsce. Jak informują eksperci, padalec - tak jak z resztą większość jaszczurek - potrafi w momencie niebezpieczeństwa odrzucić swój ogon. Ciekawostką jest, że ma to swoją szczególną nazwę, a mianowicie autonomia. Leśnicy zaznaczają, że właśnie dlatego niezwykle ważne jest jak najdelikatniejsze przenoszenie zagrożonych osobników. Trzeba uważać, by ze strachu nie odrzuciły swojego ogonka.
Post został uświetniony pięknym zdjęciem zrobionym przez Macieja Chromę z Nadleśnictwa Wichrowo. W ciągu jednego dnia zdobył on dużą popularność. Dołożyły się do tego zarówno ciekawostki o padalcu, jak i fotografia, na której na jaszczurka:
Przypomina tutaj węża Eskulapa, który opleciony wokoło laski boga Asklepiosa jest symbolem medycyny i medyków?
Internauci byli zachwyceni beznogim gadem. Post zebrał już 300 reakcji od użytkowników i dziesiątki komentarzy. Pod postem możemy przeczytać:
Jest piękny, a może piękna? No bo to w końcu jaszczurka
Słodziak i jak pozuje z gracją!
Nie wiedziałam, że tak potrafią!
Jak jeżdżę sobie rowerem po leśnych ścieżkach to często pomagam im wydostać się z piaszczystych kolein po pojazdach.
Padalce żywią się przede wszystkim dżdżownicami, ślimakami, owadami, wijami i pająkami. Swoje ofiary padalec przytrzymuje za pomocą ostrych i zakrzywionych zębów. Przypominamy, że od 8 października 2014 roku, padalec zwyczajny podlega w Polsce częściowej ochronie.