Zaćmienie Księżyca występuje w momencie, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc układają się w jednej linii, przy czym Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, a sam Księżyc jest w pełni i znajduje się w cieniu, który rzuca na niego Ziemia. Orbita Srebrnego Globu jest nieco nachylona w stosunku do orbity Ziemi, w związku, z czym zaćmienie Księżyca nie występuje co miesiąc. Wyróżniamy trzy rodzaje zaćmień Księżyca: całkowite, częściowe i półcieniowe.
Czym całkowite zaćmienie Księżyca różni się od częściowego? W czasie całkowitego zaćmienia cały Księżyc jest przysłonięty cieniem Ziemi, co powoduje, że jego tarcza staje się ciemna i może przybrać różowe, pomarańczowe lub czerwone zabarwienie ze względu na rozpraszanie światła słonecznego przez atmosferę Ziemi.
W przypadku częściowego zaćmienia Księżyca tylko część tarczy naszego naturalnego satelity zostaje zakryta przez cień Ziemi, co powoduje, że tylko fragment Księżyca jest zaciemniony.
W trakcie częściowego zaćmienia tylko jedna część Księżyca znajduje się w cieniu Ziemi, co prowadzi do stopniowego zaciemnienia tej części. Po pewnym czasie Księżyc wychodzi z cienia Ziemi i zjawisko kończy się. Częściowe zaćmienia Księżyca są częściej obserwowane niż całkowite zaćmienia, ponieważ Księżyc nie zawsze znajduje się dokładnie w linii prostej między Ziemią a Słońcem.
Częściowe zaćmienia Księżyca są fascynującym zjawiskiem, które można obserwować gołym okiem i są często udostępniane do obserwacji przez astronomów amatorów, ponieważ nie wymagają specjalistycznego wyposażenia ani ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, jak ma to miejsce w przypadku zaćmień Słońca.
Przełom października i listopada jest zazwyczaj momentem, w którym pogoda znacznie się pogarsza. Temperatura wyraźnie spada, słonecznych dni jest coraz mniej, a opady deszczu coraz częściej zmieniają się w deszcz ze śniegiem. Czy pogoda dopisze w dniu zaćmienia Księżyca w 2023 roku?
28 października 2023 r. około godziny 22:15 cień Ziemi zasłoni tarczę Księżyca w 12%. Częściowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Polsce. Wstępne prognozy pogody na ten wieczór są w miarę korzystne i mówią o tylko częściowym zachmurzeniu i braku opadów. Październikowe częściowe zaćmienie Księżyca ma potrwać około 77 minut.
Na kolejne częściowe zaćmienie Księżyca będzie trzeba poczekać prawie rok - do 18 września 2024 r. Zjawisko będzie można obserwować z obu Ameryk, Europy i Afryki. Jeśli chodzi o najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca, to wydarzy się ono dopiero 14 marca 2025 r.
W 2023 roku będą jeszcze trzy pełnie Księżyca: