Częściowe zaćmienie Księżyca w październiku 2023. To już dziś! Czy będzie widoczne z Polski?

Częściowe zaćmienie Księżyca to fascynujące zjawisko astronomiczne, które zachwyca obserwatorów na całym świecie. Jest wyczekiwane zarówno przez miłośników astronomii, jak i fotografii, którzy przygotowują się do uchwycenia tego pięknego momentu. Kiedy będzie zaćmienie Księżyca w 2023 roku? To już naprawdę niedługo!

Częściowe zaćmienie Księżyca - co to za zjawisko?

Zaćmienie Księżyca występuje w momencie, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc układają się w jednej linii, przy czym Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, a sam Księżyc jest w pełni i znajduje się w cieniu, który rzuca na niego Ziemia. Orbita Srebrnego Globu jest nieco nachylona w stosunku do orbity Ziemi, w związku, z czym zaćmienie Księżyca nie występuje co miesiąc. Wyróżniamy trzy rodzaje zaćmień Księżyca: całkowite, częściowe i półcieniowe.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Całkowite i częściowe zaćmienie Księżyca - różnice

Czym całkowite zaćmienie Księżyca różni się od częściowego? W czasie całkowitego zaćmienia cały Księżyc jest przysłonięty cieniem Ziemi, co powoduje, że jego tarcza staje się ciemna i może przybrać różowe, pomarańczowe lub czerwone zabarwienie ze względu na rozpraszanie światła słonecznego przez atmosferę Ziemi.

W przypadku częściowego zaćmienia Księżyca tylko część tarczy naszego naturalnego satelity zostaje zakryta przez cień Ziemi, co powoduje, że tylko fragment Księżyca jest zaciemniony.

W trakcie częściowego zaćmienia tylko jedna część Księżyca znajduje się w cieniu Ziemi, co prowadzi do stopniowego zaciemnienia tej części. Po pewnym czasie Księżyc wychodzi z cienia Ziemi i zjawisko kończy się. Częściowe zaćmienia Księżyca są częściej obserwowane niż całkowite zaćmienia, ponieważ Księżyc nie zawsze znajduje się dokładnie w linii prostej między Ziemią a Słońcem.

Częściowe zaćmienia Księżyca są fascynującym zjawiskiem, które można obserwować gołym okiem i są często udostępniane do obserwacji przez astronomów amatorów, ponieważ nie wymagają specjalistycznego wyposażenia ani ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, jak ma to miejsce w przypadku zaćmień Słońca.

Kiedy będzie zaćmienie księżyca 2023? Jaka będzie pogoda?

Przełom października i listopada jest zazwyczaj momentem, w którym pogoda znacznie się pogarsza. Temperatura wyraźnie spada, słonecznych dni jest coraz mniej, a opady deszczu coraz częściej zmieniają się w deszcz ze śniegiem. Czy pogoda dopisze w dniu zaćmienia Księżyca w 2023 roku?

28 października 2023 r. około godziny 22:15 cień Ziemi zasłoni tarczę Księżyca w 12%. Częściowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Polsce. Wstępne prognozy pogody na ten wieczór są w miarę korzystne i mówią o tylko częściowym zachmurzeniu i braku opadów. Październikowe częściowe zaćmienie Księżyca ma potrwać około 77 minut.

Kiedy następne zaćmienie księżyca?

Na kolejne częściowe zaćmienie Księżyca będzie trzeba poczekać prawie rok - do 18 września 2024 r. Zjawisko będzie można obserwować z obu Ameryk, Europy i Afryki. Jeśli chodzi o najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca, to wydarzy się ono dopiero 14 marca 2025 r.

Pełnia Księżyca 2023 - daty

W 2023 roku będą jeszcze trzy pełnie Księżyca:

  • 28 października (sobota);
  • 27 listopada (poniedziałek);
  • 27 grudnia (środa).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.