Tego w Polsce jeszcze nie było. Lubuscy Łowcy Burz uchwycili niesamowity spektakl na niebie

We wrześniu miłośnicy astronomii mieli po co spoglądać w niebo. W Polsce widoczne było zjawisko, które nieczęsto mamy okazję oglądać. W sieci pojawiły się zapierające dech w piersi zdjęcia - kilku szczęściarzy mogło podziwiać prawdziwą zorzę polarną.

Na początku tego tygodnia na niebie pojawił się niesamowity spektakl barw. Już jakiś czas temu eksperci informowali, że został wprowadzony "stan gotowości zorzowej dla polskich obserwatorów". Ci, którzy mieli to na uwadze, mogli podziwiać to wyjątkowe zjawisko. Udostępnione przez Lubuskich Łowców Burz fotografie pokazują, że warto było czekać. 

Zobacz wideo Niecodzienne zjawisko nad gdańską Wyspą Sobieszewską: chmura szelfowa

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zorza polarna w Polsce. To zjawisko znów zagościło na "naszym" niebie

Zorza polarna najczęściej pojawia się w okolicach biegunów, jednakże w tym roku mamy sporo szczęścia, bo pojawiła się także na "naszym" niebie. W maju to zjawisko mogli obserwować m.in. mieszkańcy dolnej i centralnej części Polski, a teraz przyszedł czas na kolejnych szczęściarzy. Kolorowe barwy na niebie w Polsce można było oglądać dzięki podwyższonej aktywności Słońca. Skutkiem tego była tzw. burza magnetyczna. Zorza polarna powstaje właśnie poprzez interakcje światła słonecznego z gazami znajdującymi się w atmosferze naszej planety. Jak informuje profil "Polski AstroBloger", ostatnie zjawisko powstało dzięki temu, że w sobotę na Słońcu został zaobserwowany koronalny wyrzut masy, czyli obłoków plazmy o silnym polu magnetycznym, które zazwyczaj docierają do Ziemi po 3-4 dniach. Gdy tak się stanie, na niebie rozpościera się popularna zorza polarna. Tak właśnie stało się na początku tego tygodnia. 

Niezwykłe zjawisko na niebie w Polsce. Zorza polarna pojawiła się nad Bałtykiem

Aby zaobserwować zorzę polarną, trzeba mieć sporo szczęścia, ponieważ do tego niezbędne jest całkowicie bezchmurne niebo. Tym razem dopisało ono mieszkańcom Pomorza. Udało im się uchwycić to zjawisko nad bałtyckimi plażami.

Zorza polarna uchwycona kilka chwil temu nad Bałtykiem w Karwieńskich

- napisali "Lubuscy Łowcy Burz" pod zdjęciem, które z pewnością zrobi wrażenie na każdym. Na tym jednak nie koniec. Ostatnia zorza polarna była również bardzo dobrze widoczna na Suwalszczyźnie. Tam także towarzyszyła jej woda, ponieważ niezwykła fotografia pochodzi znad brzegu mazurskiego jeziora. Wszystko wskazuje na to, że była to silna burza magnetyczna, a wskazuje na to fakt, iż Polacy mieli okazję podziwiać ten niesamowity podniebny spektakl. Ci, którzy go przegapili, mogą być spokojni. "Lubuscy Łowcy Burz" oraz inne tego typu profile z pewnością poinformują was, gdy tylko pojawi się kolejny powód, aby spojrzeć nieco wyżej

Więcej o:
Copyright © Agora SA