To najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Kiedyś było tu uzdrowisko, dziś to miejsce zachwyca turystów

Najpiękniejsze wsie na świecie często wydają się niepozorne, lecz zyskują przy bliższym poznaniu. Tak też jest z perłą turystyczną na Dolnym Śląsku, która niedawno zdobyła oficjalny tytuł "Najpiękniejszej Wsi". O jakim miejscu mowa i co ma ono do zaoferowania poza urokliwymi krajobrazami?

Wieś, która zdobyła wspomniany zaszczytny tytuł, to Sokołowsko położone niedaleko Wałbrzycha. Znajduje się w Kotlinie Sokołowskiej na wysokości 540–590 m n.p.m, a otaczają ją Góry Suche i Sudety Środkowe. Już sam ten opis obiecuje nam piękne krajobrazy, choć nie jest to jedyny powód, dla którego Sokołowsko odwiedza coraz więcej turystów.

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku, czyli Sokołowsko. Atrakcje tego miejsca inspirują

Pierwsze wzmianki o Sokołowsku pochodzą z 1357 roku. Według historycznych zapisów wieś została założona przez czeskich benedyktynów z Broumove, a na początku XVI wieku miejsce to trafiło pod pieczę rodu Hochbergów. Przełomowa dla wioski okazała się jednak dopiero pierwsza połowa XIX weku, kiedy to powstało tu uzdrowisko specjalizujące się w leczeniu gruźlicy. Ośrodek był znany i ceniony w całej Europie. Jak czytamy się na portalu Sokolowsko.org, stosowano w nim nowatorską metodę leczenia "klimatyczno-dietetycznego", co przyciągało wielu pacjentów, w tym tych najbardziej zamożnych. Na wzór Sokołowska utworzono nawet uzdrowisko w Davos w Szwajcarii. Warto zauważyć jednak też, że nie był to jedyny moment, gdy Sokołowsko stało się inspiracją. To właśnie tu bowiem rozgrywa się akcja powieści "Empuzjon" autorstwa Olgi Tokarczuk.

Gdy odwiedzisz Sokołowsko, sanatorium wciąż będzie dostępne. To pozycja obowiązkowa

Choć wspomniane powyżej Sanatorium dr Brehmera nie funkcjonuje już w swojej pierwotnej postaci, to wciąż stanowi ono ważną część Sokołowska. W 2007 roku zakupiła je Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która obecnie tworzy w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury. Koniecznie zatem powinniśmy tu wstąpić, jeśli zdecydujemy się odwiedzić wieś. Na uwagę zasługuje także cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Co ciekawe, samo założenie urbanistyczne wioski zostało też wpisane do rejestru zabytków. Spacerując po okolicy warto przystanąć również przy Zameczku Friedenstein wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku. Jeśli zaś preferujemy wędrówki bliżej natury, to znajdziemy tu wiele pieszych szlaków, w tym Główny Szlak Sudecki oraz trasę prowadzącą przez przełęcz Trzech Dolin. Wszystkie opisane powyżej walory sprawiły, że Sokołowsko zdobyło pierwsze miejsce w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska" organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Więcej o: