Zima na Wyspach Kanaryjskich. Jaka panuje pogoda? Czy warto się wybrać?

Styczeń i luty w Polsce kojarzą się z chłodem i nierzadko śniegiem, ale nie wszędzie jest tak samo. Zima na Wyspach Kanaryjskich to idealny czas na złapanie większej ilości promieni słonecznych, ale także eksplorowanie zakątków, które latem są pełne turystów. Jeśli szukasz najlepszego miejsca na zimowy urlop, wybierz Wyspy Kanaryjskie.

Należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie (Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, Gomera, El Hierro, La Palma) są jednym z najprzyjemniejszych europejskich kierunków do odwiedzenia zimą. Jeśli chcesz spędzić spokojny urlop w ciepłym miejscu, bez tłumów - to kierunek idealny również dla ciebie.

Zobacz wideo Borneo. Odwiedź tę wyspę, zanim będzie za późno

Temperatura zimą na Wyspach Kanaryjskich. Czy jest ciepło?

Śledząc historyczne wartości temperatury na Wyspach Kanaryjskich w zimowych miesiącach można nieco się zdziwić, jeśli za punkt odniesienia weźmie się pogodę w Polsce. Średnie wartości temperatury na Kanarach w styczniu i lutym oscylują bowiem w granicach 18-24 stopni Celsjusza (nocami jest trochę chłodniej, ok. 15-16 stopni) - to wspaniałe warunki do zwiedzania, kąpieli w morzu i sportów.

Opady deszczu zimą na Wyspach Kanaryjskich są stosunkowo rzadkie, zwłaszcza na wyspach południowych, jak Gran Canaria czy Teneryfa (ważne: w związku z tym, że warunki pogodowe mogą różnić się w zależności od wyspy, najlepiej sprawdzić aktualne prognozy przed podróżą).

Jaka jest zima na Wyspach Kanaryjskich? Co warto wiedzieć, planując podróż?

Mimo że pogoda sprzyja zwiedzaniu, Kanary zimą nie są tak oblegane jak latem. Przekłada się to co prawda na dostępność najpopularniejszych atrakcji turystycznych, barów czy restauracji - najczęściej są one po prostu zamknięte. Jeśli jednak myślimy o wyjeździe i eksplorowaniu Wysp Kanaryjskich zimą, nie będziemy się nudzić.

Zimowe miesiące są bowiem najlepszą porą na to, aby podziwiać niesamowite wulkaniczne krajobrazy na Kanarach. Wędrówki i spacery będą tym przyjemniejsze, że zimą nie spotkamy zbyt wielu turystów, co sprzyja spokojnemu eksplorowaniu archipelagu. Zimą warto wybrać się m.in. na wulkan Teide, zwiedzanie parku Loro Park na Teneryfie oraz do ogrodu botanicznego Jardin Canario.

Czy na Wyspach Kanaryjskich pada śnieg?

Podobnie jak w wielu miejscach na świecie, które z reguły nie są kojarzone z białym puchem na ulicach, na Wyspach Kanaryjskich niekiedy występują anomalie w postaci opadów śniegu. Przykładem jest choćby 2016 rok, a dokładniej druga połowa lipca, kiedy to - zwłaszcza na Gran Canarii - warunki były na tyle trudne, że kierowcy nie byli w stanie przemieszczać się po ulicach, a górskie wycieczki, szczególnie na Pico del Teide (3718 m n.p.m.) były odradzane.

Generalnie na Wyspach Kanaryjskich opady śniegu nie są tak rzadkim zjawiskiem, ale dotyczy to głównie wyższych partii gór (od 1700 m n.p.m.). Czasami jednak biała warstwa pokrywa tereny na niższych wysokościach, ale zazwyczaj tak szybko, jak się ona pojawia, tak samo ekspresowo znika, czego powodem jest duże nasłonecznienie. Doświadczenie intensywnych opadów śniegu na tym należącym do Hiszpanii archipelagu można więc zaliczyć do kategorii niezwykłych wydarzeń.

Ile trwa lot na Wyspy Kanaryjskie?

Czas lotu z Polski na Wyspy Kanaryjskie zależy oczywiście od konkretnego miejsca wylotu oraz od tego, na która wyspę się kierujesz. Loty trwają średnio około 4-6 godzin, ale mogą być dłuższe w zależności od trasy, przesiadek itp.

Co spakować na wakacje na Wyspach Kanaryjskich?

Jak wspomnieliśmy, styczeń i luty na Wyspach Kanaryjskich są ciepłymi miesiącami. W zależności od twoich planów, w wakacyjnej walizce nie powinno zabraknąć m.in.:

  • lekkich ubrań;
  • okularów przeciwsłonecznych;
  • kremu do opalania;
  • obuwia do chodzenia po górach;
  • sprzętu do pływania, stroju kąpielowego i ręcznika plażowego;
  • swetra lub kurtki (na nieco chłodniejsze wieczory i noce).
Więcej o:
Copyright © Agora SA