Te przystępne cenowo miasta to prawdziwa gratka dla fanów sztuki. Ta lista jest inna niż wszystkie

Wygrzewanie się w słońcu i pluskanie w basenie czy morzu nie brzmi jak idealne wakacje dla wszystkich. Ci, którzy podczas urlopu chcą jak najwięcej zobaczyć i pozwiedzać z pewnością zainteresują się tym rankingiem. Redaktorom Time Out udało się stworzyć listę top 10 kulturowych miast.

Są tacy, którzy na wakacjach lubią leżeć plackiem na plaży i zażywać kąpieli zarówno słonecznych, jak i wodnych. Inni natomiast nie wyobrażają sobie urlopu spędzonego w jednym miejscu. Dla tych, którzy są fanami zwiedzania i kultury Time Out przygotował ranking najlepszych miast kulturalnych w 2023 roku. Dla niektórych może się on wydać zaskakujący.

Zobacz wideo L.U.C. kontra Reymont. Artysta opowiada o muzyce do adaptacji "Chłopów"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W tych miejscach możesz liznąć kultury. Jednym z najważniejszych czynników była dostępność cenowa

Ranking Time Out został opracowany na podstawie badania przeprowadzonego wśród 21 000 mieszkańców miast na całym świecie, którzy zostali zapytani o "jakość" i "dostępność" kulturalnej sceny w ich mieście. Cztery miasta, na które powinno "paść światło reflektorów" zostały dodane do ostatecznej listy, nominowane przez redaktorów Time Out i lokalnych ekspertów. Grace Beard, Redaktor Podróży w Time Out, Powiedziała, że:

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na ten ranking było to, jak mieszkańcy ocenili dostępność kulturalnej sceny w swoim mieście, dlatego na przykład Londyn, mimo że jest siedliskiem kultury, tym razem nie znalazł się na liście

W związku z tym na pierwszym miejscu znalazł się Meksyk, które zostało uznane za najlepsze miasto na świecie pod względem kultury przez Time Out. Stolica Meksyku, określana jako "kosmopolityczna" i "charyzmatyczna", oferuje "różnorodną" i "przystępną cenowo" scenę artystyczną, zgodnie z publikacją.

TOP 10 kulturowych miast na świecie. Tak wygląda ranking sporządzony przez redaktorów i mieszkańców

Jak więc wygląda ranking najbardziej kulturowych miast na świecie? Przestawajmy pierwszą 10 według Time Out:

  1. Meksyk, Meksyk - według Time Out, na pierwszym miejscu znalazła się stolica Meksyku, która uzyskała "wyjątkowo wysoki wynik zarówno pod względem jakości, jak i przystępności cenowej" swojej sceny kulturalnej. Mimo niesamowitej architektury, teatrów i parad ulicznych, najbardziej doceniona została potężna scena muzealna miasta.
  2. Praga, Czechy - Time Out określa ją mianem "muzeum na świeżym powietrzu". Według mieszkańców samo spacerowanie jest najlepszym sposobem na chłonięcie kultury w ich mieście. 
  3. Kapsztad, Republika Południowej Afryki - doceniony za "różnorodną" scenę kulturalną. Wielokulturowość Kapsztadu "nadała miastu godną pozazdroszczenia ofertę, jeśli chodzi o sztukę i kulturę".
  4. Buenos Aires, Argentyna -  to "centrum każdej gałęzi sztuki". Od bibliotek po nocne tango - każdy znajdzie tu coś dla siebie.
  5. Ateny, Grecja - miejscowi uznali Akropol za swoje ulubione miejsce kulturalne w Atenach. Time Out zaznacza, że to miasto od zawsze było światowym centrum sztuki.
  6. Edynburg, Szkocja - najwyżej sklasyfikowanym miastem w Wielkiej Brytanii jest Edynburg, w którym co roku w sierpniu odbywa się "największy festiwal artystyczny na świecie" - Edinburgh Festival Fringe.
  7. Wiedeń, Austria - miejscowi uznali Albertinę i Albertinę Modern za najlepsze miejsce w mieście, które jest pełne arcydzieł tytanów sztuki, takich jak Picasso, Chagall, Monet, Kirchner i Klimt.
  8. Madryt, Hiszpania - Time Out opisuje to miasto jako "jedną z największych stolic sztuki w Europie".
  9. Florencja, Włochy -  "małe, ale potężne", wybija się ponad swoją wagę na globalnej scenie kulturalnej. 
  10. Melbourne, Australia - "naprawdę fajne miejsce do zobaczenia". Od pokrytych graffiti uliczek po artystyczne centrum Fed Square, kultura w Melbourne jest żywa i ma się dobrze.
Więcej o:
Copyright © Agora SA