Jaskinia Bielańska (lub Jaskinia Bielska) to narodowy pomnik przyrody znajdujący się w Tatrach Bielskich w mieście Wysokie Tatry na Słowacji, na północnym stoku Kobylego Wierchu. Warto dodać, że jest przy tym położona w Narodowym Rezerwacie Przyrody na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). To właśnie ona uznawana jest za jedną z najpopularniejszych tego typu atrakcji w kraju.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jaskinia Bielańska została oficjalnie odkryta w 1881 roku, choć jak zauważa portal Góry dla Ciebie, poszukiwacze złota prawdopodobnie odwiedzali ją już wcześniej, gdyż na jej ścianach możemy znaleźć napisy "1718" i "1731". Turyści natomiast miejsce to mogą zwiedzać od 1882 roku. Przełomowy był również 1896 rok ze względu na zainstalowanie oświetlenia elektrycznego. Co ciekawe, była to pierwsza jaskinia naciekowa z tego rodzaju urozmaiceniem i druga w ogóle w skali całej Europy. Oświetlenie to pozwala zwiedzającym lepiej przyjrzeć się trasom o długości 1370 m i różnicy wysokości 112 m. Uwzględniając jednak części niedostępne dla turystów, zmierzone dotychczas korytarze Jaskini Bielskiej mają 3892 m długości i 168 m różnicy wysokości.
Wnętrze jaskini zachwyca pięknymi stalagmitami, stalaktytami i stalagnatami, a także sintrowymi wodospadami i jeziorami. Jest ono podzielone na takie części jak Komora Wysoka, Komora Zbójecka czy Sala Koncertowa. Ta ostatnia jest największą z udostępnionych komór i choć swoją nazwę zawdzięcza dźwiękowi spadających kropel wody, to od czasu do czasu faktycznie odbywają się tu też koncerty muzyczne.
Według informacji udostępnionych przez Zarząd Jaskiń Słowackich zwiedzanie Jaskini Bielańskiej zajmuje około 70 minut, a w tym czasie pokonamy 860 schodów. Konieczne jest tu więc wygodne obuwie, ale też i ciepła odzież, ponieważ średnia temperatura w jaskini wynosi od 5 do 6,3 stopni. Samo wejście znajduje się na wysokości 890 m n.p.m. i można tu dotrzeć ścieżką z Tatrzańskiej Kotliny, pokonując różnicę poziomów 122 m. Turyści z Polski będą musieli oczywiście dotrzeć wcześniej na Słowację. Dojazd z Zakopanego zajmuje niecałą godzinę, a kierować się przy tym możemy na przejście graniczne w Jurgowie i dalej słowacką trasą numer 49 i później 66, lub wybrać drogę Oswalda Balzera. Bilet wstępu do Jaskini Bielańskiej kosztuje 12 euro w przypadku dorosłych, a dzieci w wieku 6-15 lat i osoby z niepełnosprawnością zapłacą połowę tej ceny. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w grupach z przewodnikiem od stycznia do połowy listopada.