Ten widok w Tatrach zapiera dech w piersiach. Wcale nie chodzi o góry. "Trochę taki nosacz sundajski"

Szlaki w Tatarach niezmiennie zachwycają wędrowców pięknymi widokami na góry i otaczające lasy. Tym razem jednak ich uwagę przyciągnęło coś innego. Na tatrzańskim niebie pojawiły się malownicze chmury, które wielu osobom do złudzenia coś przypominają i nie chodzi tu tylko o dzieła sztuki.

Zjawiska atmosferyczne są niezwykle interesujące, gdy przyjrzymy się im bliżej, choć ich piękno może docenić każdy już na pierwszy rzut oka. Tutaj ograniczeniem jest tylko znalezienie się w odpowiednim miejscu we właściwym czasie. Na szczęście obecnie nawet z tym możemy sobie w pewnym stopniu poradzić dzięki fotografiom i internetowi. Lubuscy Łowcy Burz podzielili się właśnie ostatnio pięknymi zdjęciami chmur soczewkowatych, które w niedzielę (17 grudnia) pojawiły się nad Tatrami.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Altocumulus lenticularis pojawił się nad Tatrami. Chmury soczewkowe zachwycają kształtami

Chmury soczewkowate, oficjalnie znane jako altocumulus lenticulariscej, to zjawisko charakteryzujące się wyjątkowym kształtem. Najczęściej jest on zbliżony do soczewki, choć można spotkać się tu z pewną różnorodnością. Czasami chmury są bardziej płaskie, kiedy indziej wręcz przeciwnie, rozciągnięte pionowo. Mogą również występować pojedynczo lub w większych grupach. Powstają wówczas, gdy wilgotne powietrze unosi się i ochładza, a po stronie zawietrznej prądy te ulegają zafalowaniu. Na grzbietach fal dochodzi wtedy do kondensacji pary wodnej. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule dotyczącym chmury soczewkowatej nad Marokiem. Ten konkretny przypadek przypominał akurat wyglądem statek kosmiczny. Do czego natomiast porównywano tatrzańskie zjawisko?

Różne rodzaje chmur budzą różne skojarzenia. Internauci zauważyli ciekawe podobieństwo

Post Łowców Burz szybko wzbudził duże zainteresowanie i w niecałą dobę zyskał ponad 2,6 tysięcy polubień.

To jest cudowne zjawisko.
Dlatego lubię patrzeć w niebo. Tam zawsze coś się dzieje.
Coś niesamowitego! Wspaniałe widoki zwłaszcza zobaczyć na własne oczy, co natura potrafi malować swoim pięknem, ale często i grozą

- czytamy w komentarzach. Pojawiły się również porównania do obrazów Salvadora Dali, przy czym część osób dostrzegło też podobieństwo do bardziej współczesnej formy "sztuki". Ich głosy usłyszeli sami Łowcy Burz, którzy sami dodali komentarz:

Słusznie zauważyliście, trochę taki nosacz sundajski.

Towarzyszy mu grafika zestawiająca zdjęcie chmur i wspomnianego zwierzęcia. Jest to oczywiście nawiązanie do popularnego mema internetowego, który w prześmiewczy sposób ukazuje wady powszechnie spotykane wśród Polaków.

Więcej o:
Copyright © Agora SA