Polacy, spójrzcie w niebo. Zbliża się największa zorza polarna w historii naszego kraju

Naukowcy przewidują, że już niebawem na niebie pojawi się wyjątkowe zjawisko o dużym nasileniu. W najbliższych miesiącach będzie co podziwiać - to ma być największa zorza polarna od lat. Kiedy Polacy powinni spojrzeć w górę? Szanse na jej zobaczenie wciąż rosną.

Według ekspertów Słońce zbliża się do szczytu swojej aktywności, a to oznacza, że zorza polarna powinna być bardzo dobrze widoczna. To dobra wiadomość dla miłośników podniebnych obserwacji, którzy w ostatnim czasie mają wiele okazji do podziwiania tego typu zjawisk. Niedawno zorza polarna zachwyciła tych, którzy przebywali w pobliżu Bałtyku. Widoczna była również na Suwalszczyźnie. Kogo tym razem zaszczyci? Prognozy są optymistyczne. 

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Największa zorza polarna w historii Polski. Zostało nam obserwować niebo i czekać 

Naukowcy twierdzą, że zorza polarna może znów zawitać nad Polską. Ciekawe jest również to, że tym razem zjawisko będzie niezwykle nasilone. Występowanie zorzy polarnej jest ściśle związane z aktywnością naszej gwiazdy, a ostatnimi czasy Słońce znajduje się w okolicach szczytu. To wywołuje wiele różnych anomalii, ale ma też swój pozytywny aspekt, jakim jest pojawianie się ciekawych dla ludzkiego oka zjawisk. Według ekspertów w ciągu najbliższych 18 miesięcy będzie miała miejsce najwyższa aktywność Słońca na przestrzeni ostatnich 20 lat, co daje szansę na zobaczenie niezwykłego pokazu świateł na niebie - takiego, jakiego nie było od około 30 lat. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobna sytuacja nie powtórzy się przez kolejne 10 lat, dlatego miłośnicy astronomii nie powinni ignorować tychże doniesień. 

Zorza polarna ponownie pojawi się na "polskim" niebie? Niewykluczone

Zgodnie z prognozami naukowców, szczyt aktywności naszej gwiazdy może przypaść na jesień 2024 roku. Oznacza to, że częstotliwość i nasilenie występowania zorzy polarnej będą do tego czasu jeszcze większe. Warto zaznaczyć, że to zjawisko występuje zazwyczaj w okolicach biegunów, jednakże gdy aktywność Słońca jest na takim poziomie, zorza polarna może być widoczna również dla osób, które znajdują się bliżej równika. Wszyscy ci, którzy mieli okazję obserwować to zjawisko, wiedzą, jak wspaniały to jest widok i jak duże wrażenie robią pojawiające się barwy na niebie. Zorza polarna powstaje właśnie poprzez interakcje światła słonecznego z gazami znajdującymi się w atmosferze Ziemi, które docierają tu wraz z wiatrem słonecznym. Skutkiem tego, a raczej efektem, jest niezwykły pokaz świateł - ich kolory zależne są od rodzaju gazu w atmosferze. W przypadku azotu najczęściej jest to niebieski, fiolet i róż, a w przypadku tlenu zielony oraz czerwony.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA