Popularna atrakcja w Gdańsku powraca. Czekaliśmy na to 3 lata. Ponowne otwarcie niebawem

Niektóre atrakcje turystyczne są co jakiś czas zamykane ze względu na remonty. Tak też było w przypadku tego miejsca w Gdańsku, które niegdyś zachwycało odwiedzających. Otwarcie zabytkowego dźwigu portowego niebawem.

Gdańsk to jedno z popularniejszych miast w północnej Polsce. M oże poszczycić się niebywałą historią i wieloma zabytkami. Dziedzictwo historyczne, które towarzyszy turystom podczas podziwiania tej metropolii, zachwyca. Teraz na podróżników zatrzymujących się w Gdańsku czeka nie lada gratka, ponieważ miasto szykuje się do wyjątkowego powrotu jednej z najbardziej cenionych atrakcji. Mowa oczywiście o zabytkowym dźwigu, czyli żurawiu portowym, który zdobi od lat część ulicy szerokiej. Kiedy więc otwarcie i co zmieniło się na miejscu?

Zobacz wideo Siedzieliśmy na najsłynniejszej ławce w kraju [wideo sprzed muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku]

Żuraw w Gdańsku powraca. Renowacja najstarszego dźwigu portowego w Europie dobiega końca

Brama Żuraw w Gdańsku jest jedną z bram wodnych w mieście, która od lat zachwyca mieszkańców i turystów. Niestety od 2020 roku można było podziwiać to miejsce jedynie z zewnątrz, ponieważ trwały remonty uniemożliwiające zwiedzanie obiektu. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku poinformowało jednak, że prace dobiegają powoli końca, więc turyści planujący wiosenne lub letnie wypady w te rejony będą mogli zwiedzić nietypowy zabytek. Zakończenie remontu i modernizacji Żurawia jest planowane na 30 kwietnia 2024 r. Co jednak zostało zmienione? Pracy było co niemiara, to pewne.

Brama wodna w Gdańsku odnowiona. Oto co kryje w środku

Żuraw w Gdańsku to bez wątpienia zaraz obok fontanny Neptuna jeden z najbardziej znanych symboli miasta. Warto więc odwiedzić to miejsce gdy remonty dobiegną końca. Zabytek sięga XV wieku, więc to ogromny kawał historii, który tak naprawdę mamy na wyciągnięcie ręki. Jak jednak zmienił się obiekt?

Wyremontowano między innymi dach oraz zmieniono również drewnianą część dźwigu - teraz zachwyca jasnobrązowym, świeżym kolorem. Zadbano także o XVII-wieczny zegar słoneczny oraz wnętrze zabytku. Budowlańcy usunęli pochodzące jeszcze z lat 60. XX wieku żelbetowe stropy i zastąpili je nowymi konstrukcjami spełniającymi współczesne warunki techniczne. Wymieniono także instalację elektryczną, system pożarowe i alarmowe, więc obiekt będzie teraz funkcjonował na miarę współczesności, lecz zachowa w tym wszystkim swój historyczny urok. Co jednak z wystawą? Ta z pewnością będzie iście magiczna i interesująca.

Zabytkowe eksponaty, takie jak oryginalne monety, meble, naczynia oraz miary i wagi, będą wkomponowane w aranżację wystawy jako przedmioty codziennego użytku dawnych gdańszczan. Treść wystawy zostanie ujęta w fabularyzowanej formie, której bohaterem jest autentyczna postać gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa

- informuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, nmm.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA