To małe miasteczko to "światowa stolica dinozaurów". Tu te gady zostawiły największy ślad

Park dinozaurów to atrakcja, która może przynieść wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Najwięksi miłośnicy prehistorycznych gadów powinni jednak rozważyć wyprawę za ocean. Związane z tym koszty niewątpliwie będą warte odwiedzenia "światowej stolicy dinozaurów". Gdzie ją znajdziemy?

Choć w Polsce możemy znaleźć bardzo ciekawe parki dinozaurów, to jednak nie mogą one równać się z tym, co oferuje wspomniana powyżej stolica. Jest nią miasteczko Drumheller w Kanadzie, położone na pustkowiu środkowo-wschodniej Alberty nad rzeką Red Deer. Mieszka w nim zaledwie 7968 osób, ale co roku odwiedzają je setki tysięcy turystów. Wszystko przez niezwykły związek tego miejsca z dinozaurami.

Zobacz wideo Dinozaury mogły żyć 300 lat?! Mnóstwo ciekawostek o prehistorycznych gadach [Pracownia Bronka]

Jaki jest najlepszy park dinozaurów? Drumheller w Kanadzie to pozycja obowiązkowa 

Drumheller zasłynęło na świecie dzięki wielu paleontologicznym odkryciom. Z tego względu założono tu w 1985 roku Królewskie Muzeum Paleontologii Tyrrella (Royal Tyrell).

Powodem, dla którego ten obszar jest tak bogaty w odkrycia dinozaurów, jest to, że 75 milionów lat temu wyglądał zupełnie inaczej, niż współczesne Badlands. Kiedyś był półtropikalną równiną przybrzeżną z idealnymi warunkami do rozkwitu życia, zwłaszcza dinozaurów, które mogły żerować na bogactwie roślin i stworzeń, takich jak krokodyle, pterozaury (latające gady) i oczywiście inne dinozaury

- wyjaśnia dr Jim Gardner, paleontolog z Royal Tyrrell, cytowany przez BBC. Opisane warunki przyczyniły się również do doskonałego zachowania się szczątków gadów. Sezonowe burze i powodzie zabijały je masowo, a następnie szybko zakopywały ich zwłoki pod dużymi ilościami osadów. Podczas epoki lodowcowej, około 25-40 tysięcy lat temu, gadzie szczątki pozostawały natomiast skute lodem. Teraz stopniowo odkrywa je erozja. Dzięki temu Alberta jest współcześnie największym na świecie skupiskiem dinozaurów.

Prowincjalny Park Dinozaurów to "światowa stolica dinozaurów" nie bez powodu. Oferta jest bogata

Royal Tyrell co roku odwiedza ponad 400 tysięcy gości, a obecnie znajduje się w nim ponad 100 tysięcy okazów dinozaurów. Jeśli jednak wybierzemy się już do Drumheller, w naszych planach powinniśmy koniecznie uwzględnić też Prowincjalny Park Dinozaurów. Jest to obszar chroniony położony w dolinie rzeki Red Deer i 170 kilometrów na południowy wschód od miasteczka. Bardzo duża część eksponatów w muzeum pochodzi właśnie stąd.

Nigdzie indziej na Ziemi nie może się równać z liczbą i jakością okazów, które tu znaleźliśmy, a wśród nich znajduje się ponad 50 gatunków dinozaurów, 150 kompletnych szkieletów i 450 różnych skamieniałych organizmów

- mówi Amber Whitebone, paleontolog-przewodnik po parku. Warto dodać, że Prowincjalny Park Dinozaurów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA