Niezwykłego i przełomowego odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku w Sant Antoni de la Vesap w pobliżu miasta Morella w Hiszpanii prowadzonych w latach 2005-2008. Szczątki należały do co najmniej trzech osobników nieznanego dotąd gatunku i datowane są na 122 miliony lat, co oznacza, że pochodzą z okresu wczesnej kredy. Niedawno opublikowano raport z przeprowadzonych badań, a ukazał się on na łamach pisma "Zoological Journal of the Linnean Society".
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Nowy gatunek dinozaurów został nazwany garumbatitan morellensis. Należy on do grupy zauropodów, czyli czworonożnych, roślinożernych dinozaurów o długich szyjach i ogonach, które osiągały ogromne rozmiary porównywalne do tytanozaurów - jednych z największych zwierząt w dziejach naszej planety. Prawdopodobnie najlepiej rozpoznawanym zauropodem jest brachiozaur, do którego garumbatitan morellensis mógł być zresztą podobny.
Odkrycie na Półwyspie Iberyjskim jest jednym z największych skupisk skamieniałych szczątków europejskich zauropodów. Wyjątkowe jest też to, że na stanowisku odnaleziono dwie kompletne stopy, co zdarza się niezwykle rzadko. Jeśli zaś chodzi o wielkość gigantów, to badacze twierdzą, że największy z nich miał rozmiary zbliżone do wspomnianych już tytanozaurów. Zwrócono przede wszystkim uwagę na jego kręgi szerokie na ponad metr i dwumetrową kość udową. Warto dodać dla porównania, że dwa największe opisane gatunki tytanozaurów - argentinosaurus huinculensis i patagotitan mayorum - ważyły co najmniej 70 ton według szacunków naukowców.
Poza rozmiarami odnalezionych szczątek dinozaurów badaczy zainteresowały również pewne cechy anatomiczne, które odróżniają Garumbatitan morellensis od innych zauropodów. Chodzi tu w szczególności o morfologię kości udowej i części składowych stopy, która przypomina bardziej zauropody z późnej kredy. Co ciekawe, w porównaniu do innych zauropodów z wczesnej kredy z Półwyspu Iberyjskiego, garumbatitan morellensis okazuje się być jednym z najbardziej prymitywnych przedstawicieli grupy somphospondyli. Te prehistoryczne gady występowały na wszystkich kontynentach, jednak do tej pory nie było wiadomo, skąd dokładnie pochodzą. Prymitywność gatunku z Hiszpanii może zatem sugerować, że to właśnie on dał początek dinozaurom, które z Europy rozprzestrzeniły się na resztę świata.