Polska atrakcja doceniona przez UNESCO. Po latach starań, w naszym kraju mamy kolejny geopark

Geoparki w Polsce nie są powszechnie spotykanymi atrakcjami, ale ich grono właśnie się powiększyło. Kraina Wygasłych Wulkanów została doceniona przez UNESCO, co jest rezultatem długoletnich starań. Przybliżamy szczegóły i wyjaśniamy, co konkretnie ta zmiana oznacza dla omawianego obszaru.

fKraina Wygasłych Wulkanów położona jest w obrębie Gór i Pogórza Kaczawskiego, a dokładniej rozciąga się na powierzchni 1300 kilometrów kwadratowych między Złotoryją a Jelenią Górą. Teren ten jest niezwykle zróżnicowany pod względem tektonicznym i geologicznym. Fakt ten został w końcu oficjalnie uznany przez UNESCO 27 marca 2024 roku, przy czym droga do tego celu rozpoczęła się lata temu. 

Zobacz wideo Najpiękniejsze widoki w Alpach. Nic dziwnego, że zostały wpisane na listę UNESCO. "Po prostu epicko!" [TRIP WE DWOJE]

Geoparki UNESCO w Polsce z nowym przedstawicielem. Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona w skali światowej

Jak donosi portal wroclaw.pl, sam pomysł uznania Krainy Wygasłych Wulkanów jako Światowego Geoparku UNESCO narodził się już w 2011 roku.

Ojcem idei był profesor Piotr Migoń z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiedział nam o możliwości wykorzystania georóżnorodności regionu do rozwoju społeczno-ekonomicznego. Wyjaśnił też, jakie korzyści może dać nam uznanie Krainy Wygasłych Wulkanów za Światowy Geopark UNESCO

- wspomina Monika Cychowska-Nowak, prezeska Stowarzyszenia Kaczawskiego i dyrektorka Krainy Wygasłych Wulkanów Światowego Geoparku UNESCO, cytowana przez portal. Oficjalnie dokumenty złożono natomiast w 2019 roku, a teraz procedura w końcu została zakończona. Wraz z Krainą Wygasłych Wulkanów do tego zaszczytnego grona zostało dopisanych 17 nowych obszarów z różnych krajów. Warto podkreślić, że wśród Światowych Geoparków UNESCO były już dwaj polscy przedstawiciele, o czym przypomina Nauka w Polsce. Pierwszy z nich to dodany do listy w 2011 roku Geopark Łuk Mużakowa, a drugi to Geopark Świętokrzyski, który swój status otrzymał w 2021 roku. Należy jednak podkreślić, że nie chodzi tu tylko o tytuły.

Kraina Wygasłych Wulkanów: atrakcje będą musiały spełniać określone wymogi. Z prestiżem wiążą się zobowiązania

Celem geoparków UNESCO jest promocja i ochrona dziedzictwa geologicznego, przyrodniczego i kulturowego danego obszaru, przy jednoczesnej aktywizacji lokalne społeczności. Uzyskanie takiego statusu jest zatem bardzo korzystne dla jego rozwoju, także pod względem np. tworzenia miejsc pracy. Z drugiej strony są też ograniczenia.

Zyskując miano Światowego Geoparku, musimy realizować konkretną politykę zrównoważonego rozwoju. I mówimy tutaj o projektach promujących turystykę, kulturę i naukę oraz chroniących bioróżnorodność i geologię naszego regionu

- wyjaśnia Cychowska-Nowak. Na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów znajdziemy pozostałości aktywności wulkanicznej, z czego najstarsze pochodzą sprzed 500 milionów lat. Wiązało się to z powstaniem różnorodnych form skalnych, które od dawna fascynowały polskich turystów, a teraz mają szansę przyciągnąć także więcej podróżnych z całej Europy i nie tylko.

Więcej o:
Copyright © Agora SA