Nie przepłacaj za bilety PKP. Jeśli znasz ten trik, zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych na wakacjach

Kiedy można kupić najtańsze bilety PKP? To bardzo istotne pytanie szczególnie dla tych, którzy na wakacje chcą pojechać właśnie pociągiem. Mało kto wie, że kupując bilety w odpowiednim terminie możemy otrzymać zaskakująco duże zniżki. To nawet kilkaset złotych oszczędności.

Planując wakacje za granicą zwykle rozważamy podróż samochodem lub samolotem. Często zapominamy o tym, że dostępne są także dojazdy pociągiem. Z Polski można w ten sposób dostać się do kilku europejskich stolic, między innymi do Berlina, Pragi czy Wiednia. Mogłoby się wydawać, że taka wycieczka będzie nas sporo kosztować, ale mamy dobrą wiadomość. Jeśli zarezerwujesz bilet w odpowiedni sposób, możesz sporo zaoszczędzić. Niewielu zna ten trik.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Gdzie można dojechać pociągiem za granicę? Tak oszczędzisz na biletach

Nie od dziś wiadomo, że bilety na przejazd PKP Intercity można kupić najwcześniej na 30 dni przed planowaną podróżą. Wtedy też mamy szansę załapać się na różne zniżki, zwykle wynoszące od 10 do 30 procent. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ta zasada dotyczy tylko przejazdów w Polsce. Bilety na kursy za granicę można zakupić nawet do 60 dni wcześniej i wówczas będą zdecydowanie tańsze. O ile w sezonie wakacyjnym ciężko o dobrą zniżkę, tak we wrześniu znajdziemy bardzo ciekawe oferty. Przykładowo, kupując dziś bilet w PKP Intercity z Warszawy do Pragi na 2 września zapłacimy tylko 87,16 złotych za podróż w drugiej klasie i 130,96 złotych w pierwszej. Z kolei przejazd z Krakowa do Budapesztu tego samego dnia w drugiej klasie będzie kosztować już tylko 65,26 złotych. Jak to się ma w porównaniu do cen lotów samolotem?

Jak kupować tańsze bilety PKP? Porównaj ceny z ofertami lotniczymi

Porównując ceny przejazdów pociągiem do lotów w te same miejsca, oszczędność jest znacząca. Lot z Warszawy do Pragi w podobnym wrześniowym terminie na ten moment kosztuje co najmniej 300 złotych w klasie ekonomicznej. Z kolei za podróż samolotem z Krakowa do Budapesztu na początku września trzeba będzie zapłacić prawie 1000 złotych i na ten moment trudno znaleźć bezpośrednie połączenie. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że komfort podróży w pociągu jest nieco niższy, a na przejazd trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Podczas gdy pociąg z Warszawy do Pragi jedzie około ośmiu godzin, samolot pokona tę trasę w niecałe dwie. Jeśli jednak zależy nam bardziej na oszczędności niż na czasie, a przy okazji chcemy podziwiać przez okno lokalne krajobrazy, PKP sprawdzi się o wiele lepiej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.