Choć ma tytuł najmniejszego w Polsce, przyciąga rzesze turystów. To uzdrowisko jest "perłą" małopolski

Ta mała wieś w województwie małopolskim nosi co prawda tytuł najmniejszego uzdrowiska w Polsce, ale wciąż nie brakuje w niej atrakcji. Zamieszkiwana przez zaledwie 140 osób jest prawdziwą ostoją dla wielu turystów, którzy przybywają tu co roku. Zobacz, co może zaoferować.

Wapienne to mała wieś, położona w środkowej części Beskidu Niskiego w Karpatach Zachodnich. Znajduje się w malowniczej dolinie potoku Wapienka, w strefie otuliny Magurskiego Parku Narodowego w województwie małopolskim. Choć zamieszkuje ją zaledwie około 140 osób, to pełna jest atrakcji dla kuracjuszy. Zobacz jakich.

Zobacz wideo Największa atrakcja Hanoweru robi piorunujące wrażenie!

To najmniejsza miejscowość uzdrowiskowa w naszym kraju. Wapienne w województwie małopolskim

Najwięcej uzdrowisk w naszym kraju znajdziemy na Dolnym Śląsku. Nie brak ich jednak również w Malopolsce. Tuż obok Krynicy-Zdrój, Szczawnicy oraz Rabki-Zdrój możemy znaleźć prawdziwe, znacznie mniej oblegane perełki, o podobnych prozdrowotnych właściwościach. Jedną z nich jest wieś Wapienne, która status uzdrowiska posiada już od 1986 roku. Co więcej, mimo że jest to najmniejsza tego typu miejscowość w całej Polsce, to kuracjusze nigdy nie narzekają w niej na brak atrakcji. Przede wszystkim wieś leży na niezwykle malowniczym terenie, w samym sercu Beskidu Niskiego w Karpatach Zachodnich. Sprawdzi się zatem dla wszystkich miłośników niższych pasm górskich, które można łatwo i przyjemnie pokonać. Z Wapiennego dojdziemy między innymi na Łysą Górę, Kamienną Górę oraz Męcińską Górę. Z każdej z nich rozciągają się urocze widoki niezależnie od pory roku. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by udać się na szczyt Ferdela (wznoszący się 648 metrów nad poziomem morza) i stamtąd podziwiać panoramę, uprzednio wchodząc na szczyt 25-metrowej drewnianej wieży widokowej.

Wapienne: atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i emerytów. Tanio i niezwykle ciekawie

Wapienne poza wieloma atrakcjami posiada ciekawą historię. Wieś została założona w 1546 roku przez króla Zygmunta Starego. Miejscowość była doceniana za lecznicze wody już w XVII wieku i chętnie odwiedzana przez wiele osób. Niestety w późniejszym okresie podczas wojen światowych uległa zniszczeniu. Odbudowano ją dopiero w latach 50. XX wieku. Co więcej, dopiero 10 lat temu ukończono ostatnią rewitalizację obiektu. Dzięki temu jednak stworzono dla turystów nowy dom zdrojowy z pijalnią wód, przepiękne fontanny, parki zdrojowe oraz długą ścieżkę pieszo-rowerową. W Wapiennym znajdują się także tężnie oraz basen, w którym również nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Ceny pobytów nie są wysokie. Przez to, że miejscowość jest niewielka, koszta wynajmu noclegu również się są wysokie, szczególnie poza sezonem. Warto jednak zajechać tu będąc w okolicy, zwłaszcza jeśli mamy problemy z leczonymi tam schorzeniami: reumatyzmem, problemami układu krążenia, chorobami kobiecymi, alergiami lub przewlekłym stresem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.