Ta malownicza miejscowość pod Krakowem utraciła status uzdrowiska 57 lat temu. Teraz może go odzyskać

Wypoczynek w uzdrowisku to atrakcyjne perspektywa nie tylko dla kuracjuszy, lecz także turystów poszukujących spokoju. Taki status nie może być przyznany dowolnej miejscowości, ale jedno z podkrakowskich miast być może wkrótce tego dostąpi. Co ciekawe, kiedyś już było uzdrowiskiem.

Nie tak dawno informowaliśmy o tym, że o odzyskanie statusu uzdrowiska stara się Jaworze. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny kandydat do dołączenia do grona miejscowości uzdrowiskowych. W podobnej sytuacji znajdują się Krzeszowice w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Co prawda tutaj utrata statusu nastąpiła nieco później, ale wieści o potencjalnym jego przywróceniu są i tak ekscytujące.

Zobacz wideo Niby mikro, a niezwykle ważny. To o JODZIE wiedzieć warto

Czy Krzeszowice to uzdrowisko? Miejscowość może wkrótce odzyskać dawny status

Pierwsze wzmianki o zdrowotnych właściwościach wód w Krzeszowicach pochodzą z początku XVII wieku, przy czym prawdziwy rozwój w kierunku utworzenia uzdrowiska nastąpił nieco później. W latach 70. XVIII wieku książę August Czartoryski wybudował pierwsze urządzenia kąpielowe, a prace po jego śmierci kontynuowała córka księżna Izabella Lubomirska. Do 1788 roku zespół uzdrowiskowy składał się z kilku niewielkich domków kąpielowych, dwóch łaźni, szpitala oraz budynku dla gości. Krzeszowice słynęły z wód siarczano-wapniowo-magnezowych. Leczono nimi schorzenia narządów ruchu, urazy i reumatyzm, a wykorzystywano przy tym kuracje pitne, kąpielowe i płukania. Niestety miejscowość oficjalnie utraciła status uzdrowiska w 1967 roku, ale teraz pojawiła się nadzieja na jego odzyskanie.

Temat reaktywacji uzdrowiska w Krzeszowicach został przedstawiony w dokumencie "Powrót do źródeł. Założenia reaktywacji Uzdrowiska Krzeszowice", który jest dostępny na oficjalnej stronie gminy Krzeszowice. Jego autorami są Barbara Łączna i Grzegorz Godziek. Należy jednak podkreślić, że starania miejscowości nie są oparte wyłącznie na tym.

W wyniku przeprowadzonych prac uzyskano dostęp do dwóch wód o właściwościach leczniczych. Obydwie wody lecznicze mogą być używane w lecznictwie uzdrowiskowym do kuracji pitnej, kąpielowej i płukania. Przewidujemy wykorzystanie wód leczniczych na potrzeby budowanego basenu i planowanej do realizacji pijalni wód leczniczych

- poinformował w rozmowie z portalem LoveKraków.pl burmistrz Wacław Gregorczyk. Informacja ta będzie bardzo istotna na drodze do odzyskania statusu uzdrowiska. Jak jednak dokładnie będzie ona wyglądać?

Z czego znane są Krzeszowice? Odzyskanie statusu uzdrowisko może nieść ze sobą wiele korzyści

W mieście odnowiono już i rozbudowano Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice". Do dziś przetrwał również park zdrojowy oraz część przedwojennych zabudowań wykorzystywanych do celów uzdrowiskowych. Z formalnego punktu widzenia istotniejsze jest teraz jednak przygotowanie niezbędnych dokumentów tzw. operatu klimatycznego i operatu uzdrowiskowego. W dalszej kolejności radni będą mogli przyjąć uchwałę o przywrócenie utraconego statusu, a na koniec potrzebna będzie zgoda Ministerstwa Zdrowia. Autorzy wspomnianego już dokumentu podkreślają, że taka zmiana będzie miała ogromny wpływ dla rozwoju gminy.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.