Do niepokojących zmian doszło w serbskim krajobrazie. Jezioro Rusanda, największe słone jezioro uzdrowiskowe, znane z leczniczych właściwości wód i błot wykorzystywanych w medycynie naturalnej całkowicie wyschło. To bezprecedensowe zjawisko, do którego doszło po raz pierwszy w historii akwenu, rzuca światło na drastyczny wpływ ekstremalnych upałów na środowisko naturalne oraz lokalne społeczności.
Według meteorologa Vladimira Dziurdzievicia Serbia mierzy się z falą upałów, która charakteryzuje się niezwykłą długością i intensywnością. Rekordowe temperatury, które w ostatnich dniach przekraczały 38 stopni Celsjusza, spowodowały, że władze apelują do mieszkańców o ograniczenie aktywności na zewnątrz i pozostanie w domach.
W tej chwili mamy do czynienia z ekstremalnym zjawiskiem pogodowym, falą upałów charakteryzującą się długością i intensywnością
- powiedział agencji Reutera Vladimir Djurdjevic, meteorolog z Belgradu. Ekspert dodał, że zmiany klimatyczne mogą sprawić, że bardzo gorące lata będą częstsze.
Jednym ze skutków panujących upałów w Serbii jest wyschnięcie słonego jeziora Rusanda znajdującego się w północnej prowincji Wojwodina. Do sytuacji takiej doszło po raz pierwszy w historii akwenu. Sava, 72-letni mieszkaniec okolicy, opowiada o stopniowym przekształceniu jeziora z mokradła w suchą kotlinę, w której teraz zamiast wody znajduje się jedynie błoto.
To wszystko było bagno, a teraz bagna już nie ma. Jest to najniższy poziom (jeziora) ... i jest również dotknięty tą suszą
- wyjaśnia 72-letnia mieszkanka Sava Jovkic, cytowana przez Reuters.
Jezioro Rusanda to największe słone jezioro uzdrowiskowe w Serbii, którego zasolenie sięga 60 procent, przekraczając typowe poziomy występujące w morzach. Akwen jest znany ze swoich leczniczych właściwości, zwłaszcza wody i błota, które od XIX wieku są wykorzystywane w naturalnych terapiach medycznych, w tym w leczeniu schorzeń takich jak zapalenie mięśni, reumatyzm oraz urazy, często te po wypadkach samochodowych.
Wielkie Jezioro Słone, usytuowane w stanie Utah w USA, to jeden z najbardziej zasolonych akwenów na świecie, zaraz po Morzu Martwym. W Polsce również istnieją słone zbiorniki wodne, jednak są one mniej znane i popularne. Przykładem jest Jezioro Ciechocinek znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, zasilane solankami z lokalnych źródeł. Woda z niego, podobnie jak błoto z serbskiego Rusanda, jest ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.