Najdłuższe molo w Polsce nie znajduje się w Sopocie. "Perła" Mazur ma blisko kilometr długości

Jakie molo jest najdłuższe w Polsce? Odpowiedź na to pytanie może niektórych zaskoczyć, ponieważ nie znajduje się ono wcale w Sopocie. Nie znajdziemy go nawet nad morzem. Aby wybrać się na spacer po tej wyjątkowej konstrukcji, musimy udać się na Mazury. Na miejscu czekają nie tylko piękne widoki.

Molo w Sopocie przyciąga latem tłumy turystów z całej Polski i zagranicy, a i poza sezonem zazwyczaj można spotkać tu spacerowiczów. Molo w Rybnie jest zdecydowanie mniej popularne, ale to właśnie do niego należy tytuł najdłuższego molo w Polsce. Choć nie zapewnia pięknych widoków na Bałtyk, to też ma sporo do zaoferowania, łącznie ze sporą dawką wiedzy.

Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]

Najdłuższe molo w Polsce: Rybno. Wyjątkowa konstrukcja na Warmii i Mazurach

Rybno jest wsią położoną w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim, i zarazem siedzibą gminy Rybno. Znajdujące się tu molo to w zasadzie ścieżka edukacyjna prowadząca wokół jeziora, która ma aż 880 metrów. Dla porównania molo w Sopocie ma 511,5 metra. Jak donosi portal Moje Działdowo, uroczyste otwarcie deptaku po zakończeniu pierwszego etapu jego budowy nastąpiło w październiku 2019 roku i wówczas udostępniony został drewniany pomost. W drugim etapie skupiono się na terenie utwardzonym, czyli utworzeniu ciągu pieszego i rowerowego. Ta część jest dostępna dla odwiedzających od października 2021 roku i obecnie wokół całego jeziora w Rybnie można przejść suchą stopą.

Portal Działdowo Nasze Miasto precyzuje, że ścieżka jest odpowiednio zabezpieczona przed warunkami pogodowymi, a umieszczone zostały na niej ławki, kosze na śmieci oraz energooszczędne oświetlenie reagujące na ruch. Obiekt dostosowano również do osób z niepełnosprawnością. Ma charakter spacerowy, wypoczynkowy i widokowy, ale też i edukacyjny. Głównym celem inwestycji była bowiem poprawa stanu środowiska i wzrost bioróżnorodności w obrębie Welskiego Parku Krajobrazowego, na którego terenie położone jest Rybno. Czego więc możemy się tu dowiedzieć na ten temat?

Najdłuższe molo w Polsce nad jeziorem to nie tylko deptak. Ten spacer poszerzy także twoją wiedzę

Na molu w Rybnie znajdziemy tablice edukacyjne zawierające informacje na temat lokalnej przyrody.  Wokół jeziora żyją takie ptaki jak pleszki, łozówki, grzywacze, bogatki, kwiczoły, jaskółki dymówki, krzyżówki czy łabędzie nieme, a wśród gatunków żerujących pojawia się czapla siwa, rybitwa czarna, dymówka, śmieszka i jerzyk. Ponadto natknąć się tu możemy na populacje nietoperzy: karlika większego, karlika malutkiego, nocka, borowca wielkiego i mroczka późnego. Wszystkie z nich są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Molo w Rybnie zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w kwocie 1 051 249,23 złote. Całkowity koszt pierwszego etapu inwestycji wyniósł natomiast 1 299 998,80 złotych. Drugi etap z kolei kosztował 773 063,86 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.