Marszewo to niewielka osada leśna w granicach Gdyni. To właśnie tu położony jest Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" prowadzony przez leśników z Nadleśnictwa Gdańsk. To wyjątkowe miejsce powstało w 2010 roku. Ogród zajmuje 50 hektarów powierzchni i choć większość z tego zajmują lasy, to wizyta nie będzie ograniczać się do zwykłych leśnych spacerów.
Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" jest dostępny w dni robocze w godzinach 10-15, przy czym chodzi tu o teren ogrodzony. Jak podkreślono na oficjalnej stronie ogrodu, część leśną można odwiedzić bez żadnych ograniczeń czasowych. Tak się składa, że umożliwia nam to skorzystanie z dwóch ścieżek edukacyjnych ogrodu, które zresztą cieszą się największym zainteresowaniem. Pierwsza z nich to "Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie", na który prowadzi bramka w kształcie dziurki od klucza.
Przejście przez nią ma symbolizować zmniejszenie nas do świata mikroskali. Wyobraźmy sobie, że mamy wówczas nie więcej niż 1 cm. Kleszcz o wielkości 2 metrów, ogromny śluzowiec, a więc grzyb, który potrafi się sam przemieszczać, czy ławka, na której nawet osoby dorosłe będą wyglądały jak dzieci. Do tego labirynt zmysłów, który, choć może nie jest za duży, to potrafi zająć czas
- opisuje Witold Ciechanowicz, leśnik i edukator z Nadleśnictwa Gdańsk, cytowany przez "Dziennik Bałtycki". Trasa ma jedynie 624 metry, ale na jej pokonanie powinniśmy zarezerwować około 30-45 minut. Wspomniany labirynt zmysłów daje nam możliwość dotknięcia, powąchania, a nawet posmakowania roślin znajdujących się na terenie szlaku. To jednak nie koniec leśnych atrakcji.
Druga ścieżka edukacyjna to "Szlak Korzeni", która jest nieco dłuższa. Przystosowano ją również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. "Szlak Alicji" wypada gorzej pod tym względem, ponieważ jest bardziej stromo i pokonanie go na wózku inwalidzkim może stanowić problem. Na szczęście "Szlak korzeni" też dostarczy nam wielu wrażeń. W godzinach otwarcia LOB dostępne są tu także chatki drwala, grzybiarza i zielarki, znane jako domki hobbitów. Najmłodsi na trasę mogą zabrać specjalne karty pracy, które ułatwią im przyswajanie i utrwalanie wiedzy. Ponadto w połowie trasy umieszczona została wiata, gdzie można odpocząć i zjeść posiłek.
Portal trojmiasto.pl przypomina z kolei o Ogrodowych Niedzielach, które odbywają się od kwietnia do końca października. W ich ramach organizowane warsztaty, prelekcje, spacery i inne wydarzenia. Bieżące informacje na ten temat znajdziemy w mediach społecznościowych LOB.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.