Podkarpacie stworzyło pierwszą taką atrakcję w Polsce. "Ponad podziałami" zachwyci turystów

Województwo podkarpackie to idealne miejsce dla osób szukających wytchnienia, pięknych widoków i malowniczych miejsc na spacery. Na szczególną uwagę zasługuje tu Sanok oraz Beskid Niski. Dotychczas nie wszyscy mogli cieszyć się urokami tych miejsc, jednak teraz nastał czas na duże zmiany.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku postanowiło stworzyć wyjątkową atrakcję, która pozwoli większej liczbie osób cieszyć się ze spacerów w tej okolicy. Wszystko za sprawą projektu "Ponad podziałami".

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Sanok zmienia się dla turystów. Muzeum zrobiło to jako pierwsze w kraju

Samorząd Województwa Podkarpackiego poinformował o wdrożeniu nowego produktu turystycznego o nazwie "Ponad podziałami". Projekt Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanok jest dedykowany osobom niewidomym i słabowidzącym.

Dzięki wyposażeniu w audiodeskrypcję Rynek Galicyjski, mieszczący się na terenie muzeum, jako pierwszy obiekt kulturalny w Polsce, zostanie udostępniony osobom z ograniczoną zdolnością widzenia

- czytamy na stronie podkarpackiego samorządu. Na trasie pojawiło się też 18 znaczników, które ułatwią zapoznanie się z kulturalną atrakcją osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi. Ponadto zostały ustawione tablice tyflograficzne (pozwalające na dotykowe odczytanie tekstu czy grafiki). Dzięki temu osoby z wadami wzroku bez trudu zorientują się w planie rynku czy miejsc przed skansenem. Na tym jednak nie koniec, w ramach projektu "Ponad podziałami" zaopatrzono się również w pojazdy, które ułatwią dostęp do obiektów na Rynku Galicyjskim osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Podkarpacie atrakcje. Ciekawe szlaki w górach z udogodnieniami czekają na turystów 

Województwo podkarpackie już wcześniej skupiło się na potrzebach osób słabowidzących i niewidomych. We współpracy z bieszczadzkim Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przystosowano trzy szlaki dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Pierwszym przedsięwzięciem była ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją - "Zobaczyć Beskid Niski" - znajdująca się Beskidzie Niskim i mierząca 4,5 km. Projekt został zrealizowany na terenie gminy Dukla, w Olchowcu, a na trasie pojawiło się 18 urządzeń przybliżających otoczenie. Kolejnym projektem było "Zobaczyć Bieszczady" - na typowo górskim szlaku utworzonym w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany i prowadzącym na wieżę w Jeleniowatym, stanęło 15 urządzeń. Ostatnią ze ścieżek jest ta powstała w Ustrzykach Dolnych na Paśmie Żukowa - "Zobaczyć Solinę". Tu dodatkowo zostały udostępnione rowery tandemy, którymi mogą poruszać się osoby z niepełnosprawnością wzrokową w towarzystwie przewodnika.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: