Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku postanowiło stworzyć wyjątkową atrakcję, która pozwoli większej liczbie osób cieszyć się ze spacerów w tej okolicy. Wszystko za sprawą projektu "Ponad podziałami".
Samorząd Województwa Podkarpackiego poinformował o wdrożeniu nowego produktu turystycznego o nazwie "Ponad podziałami". Projekt Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanok jest dedykowany osobom niewidomym i słabowidzącym.
Dzięki wyposażeniu w audiodeskrypcję Rynek Galicyjski, mieszczący się na terenie muzeum, jako pierwszy obiekt kulturalny w Polsce, zostanie udostępniony osobom z ograniczoną zdolnością widzenia
- czytamy na stronie podkarpackiego samorządu. Na trasie pojawiło się też 18 znaczników, które ułatwią zapoznanie się z kulturalną atrakcją osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi. Ponadto zostały ustawione tablice tyflograficzne (pozwalające na dotykowe odczytanie tekstu czy grafiki). Dzięki temu osoby z wadami wzroku bez trudu zorientują się w planie rynku czy miejsc przed skansenem. Na tym jednak nie koniec, w ramach projektu "Ponad podziałami" zaopatrzono się również w pojazdy, które ułatwią dostęp do obiektów na Rynku Galicyjskim osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Województwo podkarpackie już wcześniej skupiło się na potrzebach osób słabowidzących i niewidomych. We współpracy z bieszczadzkim Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przystosowano trzy szlaki dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Pierwszym przedsięwzięciem była ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją - "Zobaczyć Beskid Niski" - znajdująca się Beskidzie Niskim i mierząca 4,5 km. Projekt został zrealizowany na terenie gminy Dukla, w Olchowcu, a na trasie pojawiło się 18 urządzeń przybliżających otoczenie. Kolejnym projektem było "Zobaczyć Bieszczady" - na typowo górskim szlaku utworzonym w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany i prowadzącym na wieżę w Jeleniowatym, stanęło 15 urządzeń. Ostatnią ze ścieżek jest ta powstała w Ustrzykach Dolnych na Paśmie Żukowa - "Zobaczyć Solinę". Tu dodatkowo zostały udostępnione rowery tandemy, którymi mogą poruszać się osoby z niepełnosprawnością wzrokową w towarzystwie przewodnika.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.