Wrocławskie neony zostaną wyłączone. Remont potrwa wiele miesięcy. Kiedy ponownie rozbłysną?

Rozpoczyna się remont neonów wiszących w centrum Wrocławia. To efekt umowy, którą właściciel podpisał z miastem kilka miesięcy temu, gdy atrakcja miała zostać wyłączona na dobre. Jeśli planujesz wycieczkę do Wrocławia i chcesz zobaczyć słynne światła, lepiej uzbrój się w cierpliwość.

W marcu media obiegła informacja, która zmartwiła turystów i mieszkańców Wrocławia. Słynne neony wiszące przy ulicy Ruskiej 46A miały zostać na dobre wyłączone. Właściciele obiektu nie doszli wówczas do porozumienia z gminą, która miała naprawić te kultowe światła, ale nie dotrzymała obietnicy. Wiele osób rozzłościła ta decyzja, dlatego rozmowy między stronami były kontynuowane. Ostatecznie ustalono, że słynne neony zostaną wyremontowane i będą zdobić miasto przez kolejne lata.

Zobacz wideo Największa atrakcja Hanoweru robi piorunujące wrażenie!

Co z neonami we Wrocławiu? Zaczyna się wielki remont

Właśnie ruszył zapowiadany remont wrocławskich neonów. Wiadomo już, że nie będzie to tania inwestycja. Jak podaje portal WP, cena naprawy popularnej atrakcji wynosi nawet 250 tysięcy złotych. Wszystkie koszty poniesie jednak miasto, które wydzierżawiło światła od prywatnego właściciela. W czerwcu między stronami podpisano bowiem umowę na kolejne 10 lat.

Dzisiaj sfinalizowaliśmy podpisanie umowy na 10-letni najem neonów. Prace remontowe będą trwać przez 9 miesięcy. Przez 10 lat miasto będzie utrzymywać neony i finansować ich ubezpieczenie

-  mówiła wówczas Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia, cytowana przez "Gazetę Wrocławską". Przetarg na wykonanie remontu wygrała firma KONO Magdalena Konopka, która ma już doświadczenie w takich projektach. Między innymi wyremontowała wielki neon "Dobry wieczór we Wrocławiu", który od lat widnieje na budynku naprzeciwko wejścia Dworca Głównego.

Ruska 46 Wrocław. Kultowe miejsce, które kochają turyści

Neony na podwórku przy ulicy Ruskiej 46A to kultowa atrakcja i jeden z symboli Wrocławia. Widnieją na nich napisy i oznaczenia popularnych miejsc w mieście, między innymi "Dworzec Główny", "Grand Hotel" czy "Moda Polska". 

Te napisy to nie tylko atrakcja turystyczna. To dokumenty z przeszłości naszego miasta, zapis fragmentów miejskiego życia i przemian kulturowych. Niektóre z tych neonów stawały się kultowe. Były nie tylko nośnikami reklamy, ale też charakterystycznymi punktami orientacyjnymi. Wiosną znów będą nas cieszyć

- powiedział prezydent miasta Jacek Sutryk, cytowany przez Wirtualną Polskę. Mówiąc o wiośnie, polityk miał na myśli marzec 2025 roku, bo właśnie w tym terminie ma zakończyć się remont.

Nie wszystkie neony trzeba będzie zdejmować, ale i tak czeka nas dużo pracy na miejscu, w podwórzu. Remont neonów to nie tylko rurki. To także wymiana np. instalacji wysokiego napięcia. Musimy też zabezpieczyć części metalowe przed korozją

- tłumaczył Robert Konopka, przedstawiciel wykonawcy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: