Jeśli pasjonuje Cię historia, to w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdziesz coś zupełnie wyjątkowego - Szlak Orlich Gniazd. Jest to jedna z największych atrakcji w tej części Polski. Trasa turystyczna łączy ruiny średniowiecznych zamków, które dawniej były częścią systemu obronnego państwa. Każda z budowli może pochwalić się ciekawą historią i bardzo malowniczym położeniem.
Na mapie Polski można znaleźć wiele interesujących obiektów i zabytków, świadczących o długiej i ciekawej historii kraju. Na południu bez wątpienia są to zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Łączy je trasa turystyczna - Szlak Orlich Gniazd - o długości ok. 164 km.
Trasa łączy Kraków z Częstochową i prowadzi przez malownicze tereny, na których dominują charakterystyczne wapienne skały. Podziwiać tam można tzw. Orle Gniazda - średniowieczne zamki obronne, które zostały zbudowane głównie z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Niektóre z nich to ruiny, a niektóre zachowały się w bardzo dobrym stanie. Nazwa "Orle Gniazda" to metaforyczne zobrazowanie położenia warowni obronnych na szczytach wapiennych skał. Miały być one trudne do zdobycia, podobnie jak orle gniazda budowane na wysokich turniach.
Szlak Orlich Gniazd obejmuje ponad 20 obiektów w różnym stanie zachowania. Z jakich budowli słynie Jura Krakowsko-Częstochowska? Zamki, jakie spotykamy na trasie to m.in.:
Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym na mapie Polski, ale to także za jego sprawą turyści tak licznie odwiedzają Jurę Krakowsko-Częstochowską. Atrakcje, jakie oferuje mają charakter zarówno historyczny, jak i przyrodniczy oraz geologiczny. Na jego obszarze można podziwiać m.in. zachwycające formacje skalne, jak chociażby słynna Maczuga Herkulesa.
Park słynie także z licznych jaskiń. Najbardziej znaną jest Jaskinia Łokietka, w której dawniej miał się ukrywać władca Polski. W sąsiedztwie parku są wyznaczone miejsca, gdzie można uprawiać wspinaczkę skałkową, co jest dodatkową atrakcją tego regionu.
Jeśli zainteresowała Cię Jura Krakowsko-Częstochowska, noclegi warto zarezerwować wcześniej. W regionie funkcjonuje wiele obiektów wypoczynkowych i prywatnych kwater, jednak pobyt tam cieszy się dużym zainteresowaniem i zwłaszcza w sezonie urlopowym może być trudno o wolne miejsce. Kwaterę można zarezerwować online. Warto kierować się opiniami gości o danym obiekcie.
Jak w każdym regionie Polski, tak i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pogoda może być zmienna i warto być przygotowanym na różne możliwości. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, jednak należy mieć na uwadze, że mogą wystąpić tam duże opady deszczu i gwałtowne burze. Wybierając się na dłuższą wycieczkę, należy zatem zadbać nie tylko o wygodne obuwie, ale także warstwowe ubranie.
Ze względu na rozległy obszar i różnorodność atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej, mapa regionu jest niezbędna do tego, aby ciekawie zaplanować wycieczkę i zobaczyć wszystkie interesujące obiekty. Przez Jurę Krakowsko-Częstochowską przebiegają liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe, co daje różne możliwości poznawania okolicy. Warto wiedzieć, że region ten oferuje także liczne szlaki konne, co może być nie lada gratką dla pasjonatów jeździectwa.
Zobacz też: Sprawdź pochodzenie nazwiska w wyszukiwarce internetowej. Zajmie Ci to kilka minut