Wniosek o przyjęcie do przedszkola to nie wszystko. Bez tych dokumentów ani rusz. To ostatni dzwonek

Kiedy mija termin rekrutacji do przedszkoli? To ostatni dzwonek na złożenie odpowiednich dokumentów. W tym przypadku sam wniosek nie wystarczy. Co zrobić, aby dziecku zostało przyznane miejsce? Sprawa jest prosta, ale pilna.

Rekrutacja do przedszkoli trwa. Dla rodziców jest to ostatni moment, aby złożyć wniosek. W tym przypadku jeden dokument może nie wystarczyć. Oto zasady, które mogą decydować o tym, czy twoje dziecko zostanie przyjęte do placówki. 

Zobacz wideo Emilia Komarnicka-Klynstra przeżywa pierwszy dzień syna w przedszkolu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do kiedy rekrutacja do przedszkoli 2023? Termin składania wniosków za chwilę mija

W wielu placówkach ten proces już trwa. Dokładne terminy zależne są od regionu i dostępne są na stronach internetowych miast i gmin. Rekrutacja zazwyczaj odbywa się do 31 marca, a w niektórych przypadkach kończy się wcześniej. Odpowiedni wniosek o chęć kontynuowania edukacji lub jej rozpoczęcia może złożyć rodzic dziecka, lub jego prawny opiekun. Co należy zrobić, aby dostać miejsce w przedszkolu? Są dwie opcje. Jeżeli placówka nie prowadzi rekrutacji internetowej, trzeba się z nią skontaktować, a następnie odebrać, wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek bezpośrednio na miejscu. Natomiast w większości z nich proces ten odbywa się przez elektroniczny system rekrutacji. Według gov.pl w takiej sytuacji należy: 

  • wejść na stronę miasta lub gminy, 
  • zalogować się na internetowej platformie rekrutacyjnej, 
  • wypełnić wniosek i wskazać przedszkola, które cię interesują (maksymalnie 3 i w preferowanej kolejności), 
  • zaakceptować i zakończyć rekrutację.

W niektórych przypadkach przedszkole może wymagać wydrukowania dokumentów i dostarczenia ich do placówki. O jakich pismach należy pamiętać? 

Wniosek do przedszkola może nie wystarczyć. Te dokumenty są ważne

Najważniejszy jest wniosek, jednak nie jest to jedyny niezbędny dokument! Niektóre placówki mogą wymagać także: 

  • oświadczenia o wielodzietności rodziny, napisanego samodzielnie (jeżeli dziecko z takowej pochodzi),
  • orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenia o niepełnosprawności, lub o stopniu niepełnosprawności (jeżeli dziecko ma jakikolwiek stopień niepełnosprawności),
  • prawomocnego wyroku sądu rodzinnego (potwierdzającego rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica oraz oświadczenia o samotnym wychowywaniu dziecka, oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem (jeżeli rodzic wychowuje dziecko sam),
  • dokumentu potwierdzającego, że dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej (jeżeli dziecko jest wychowywane w rodzinie zastępczej). 
Więcej o:
Copyright © Agora SA