Tworzenie największego budynku wydrukowanego w 3D w Europie rozpoczęło się w kwietniu 2023 roku. Wyjątkowa konstrukcja ma być najprawdopodobniej gotowa już w lipcu bieżącego roku.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Deweloper Kraus Group we współpracy z firmą budowlaną, która zajmuje się drukiem 3D - Peri 3D Construction i firmą Heidelberg Materials zajmującą się materiałami budowlanymi oraz z SSV Architekten Heidelberg i Mense-Korte ingenieure+architekten pracują nad tym, aby już niebawem przy ulicy Billie Holiday Straße 7 w Heidelberg, mieście położonym na zachodzie Niemiec między Stuttgartem a Frankfurtem staną największy w Europie budynek wydrukowany w 3D. Budynek ma służyć jako hotel serwerowy.
Baufeld 5 ma mieć około 54 metrów długości, 11 metrów szerokości oraz dziewięć metrów wysokości. Budowla, która będzie miała powierzchnię prawie 600 m2 zostanie wykonana z betonu wydrukowanego w drukarce 3D, który jako mineralny materiał budowlany ma w stu procentach nadawać się do recyklingu. Na stronie firmy Kraus Group czytamy, że po rozłożeniu materiału, z którego zostanie wykonany budynek, otrzymamy wyłącznie piasek, żwir oraz kamień cementowy.
Do wykonania budynku zostanie zużytych około 450 ton betonu drukarskiego firmy Heidelberg Materials.
Cieszymy się, że możemy być częścią tego innowacyjnego projektu i wspólnie z naszymi partnerami rozwijać druk 3D z betonu jako szczególnie zasobooszczędną metodę budowy
- przekazała, cytowana przez niemiecki portal datacenterdynamics.com Nicola Kimm, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w Heidelberg Materials (beton tej firmy zostanie użyty do budowy budynku).
Wykonawcy projektu podkreślają, że zaletami drukowania konstrukcji w 3D jest przede wszystkim swoboda projektowania oraz szybkość wykonania konstrukcji.
W Dubaju od 2016 roku znajduje się Office of the Future - pierwszy komercyjny budynek wydrukowany w 3D. Budowla ma sześć metrów wysokości, 35 metrów długości i 12 metrów szerokości. Co ciekawe, wydrukowanie budynku trwało tylko 17 dni. Natomiast elementy składowe konstrukcji zamontowano w ciągu dwóch dni. Najdłużej trwały prace nad wnętrzem oraz krajobrazem otaczającym budynek, zajęły one trzy miesiące.
Może Cię zainteresować:
- W tym miejscu powstanie "las w środku miasta". Niesamowity obiekt wyprodukuje ponad 40 tys. ton tlenu
- Polskie miasto wydało miliony na kościół, a teraz chce go sprzedać. "Wszystko zostało już uzgodnione"
- W Tatrach pojawiły się tajemnicze namioty. Tatrzański Park Narodowy: Nie podchodzić, nie dotykać