W tym miejscu powstanie "las w środku miasta". Niesamowity obiekt wyprodukuje ponad 40 tys. ton tlenu

Holendrzy już niebawem będą mogli pochwalić się kolejnym wyjątkowym budynkiem. Tym razem będzie to wieżowiec projektu uznanego włoskiego architekta Stefano Boeriego. Budynek będzie wyróżniać się niecodzienną ilością roślin, których liczba będzie równa jednemu hektarowi lasu.

Na wielu balkonach i parapetach możemy zauważyć piękne kwiaty oraz rośliny. Zdarza się, że niektóre osoby zamieniają swoje tarasy w prawdziwą dżunglę. W Holandii natomiast już niebawem stanie budynek, który będzie jak las w środku miasta.   

Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ta niezwykła budowla będzie prawdziwym miejskim lasem. Wyprodukuje nawet 41 ton tlenu rocznie 

Już niebawem w Holandii ma powstać wyjątkowy budynek. Wonderwoods to wieżowiec projektu włoskiego architekta Stefano Boeriego, który ma stanąć w centrum Utrechtu (miasto położone w centralnej części Holandii). Budynek mieszkalny, który powstaje od 2017 roku, ma mieć 105 metrów wysokości i około 200 mieszkań. Na tym jednak nie koniec, to co sprawia, że jest wyjątkowy to niecodzienna ilość roślin, która go ozdobi. Na elewacji budynku ma się znaleźć około 10 tysięcy roślin, 30 różnych gatunków. Liczba ta nie jest przypadkowa, odpowiada roślinności jednego hektara lasu. Jak czytamy na stronie internetowej architekta, budynek to:

prawdziwy miejski ekosystem, który jest w stanie wyprodukować około 41 ton tlenu rocznie.
 

Oprócz mieszkań w budynku znajdą się także m.in. powierzchnie biurowe, parking dla rowerów, przestrzeń publiczna i rekreacyjna. Budynek wyróżnia się na tle wielu innych europejskich wieżowców. Łączy naturę z miejską architekturą. 360 drzewa oraz 9640 krzewów, które pojawią się na budynku, będą w stanie pochłonąć około 5,4 ton dwutlenku węgla rocznie. 

Stefano Boeriego i jego roślinne wieżowce. Bosco Verticale zachwyca swoim wyglądem 

To nie jedyny taki projekt Stefano Boeriego. Bosco Verticale to dwa wieżowce, które stanęły w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie we Włoszech. Podobnie jak Wonderwoods budynki są przepełnione roślinnością. Oddane w październiku 2014 roku wieżowce mają kolejno, 11 metrów wysokość i 27 kondygnacji oraz 76 metrów i 19 kondygnacji. Znajduje się na nich ponad 900 drzewa. Na wyższym budynku posadzono ich 550 natomiast na niższym 350. Wyjątkowy kompleks przyniósł włoskiemu architektowi główną nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie International Highrise Award. 

Może Cię zainteresować:

- Zrobił selfie i kazał wypompować 200 mln litrów wody ze zbiornika. Spotkały go surowe konsekwencje
- Dramat niedźwiedzia w Tatrach trwał aż 17 dni. Ratownicy apelują. Zauważyli poważny problem
- Praca marzeń istnieje. To zwiedzanie setek miejsc z budżetem wynoszącym 10 tysięcy euro

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.