Pełnia Koźlego Księżyca już w lipcu 2023. Tego dnia na niebie pojawi się Superksiężyc

Kiedy jest pełnia księżyca? To pytania zadaje sobie wiele osób, które uwielbiają wpatrywać się w niebo szczególnie wieczorami. Okazuje się, że już w lipcu 2023 będziemy mieli okazje podziwiać jedno z ostatnich zjawisk, a dokładnie pojawienie się Superksiężyca. Kiedy pojawi się Koźli Księżyc?

Pełnia Księżyca zbliża się już wielkimi krokami, co cieszy wiele osób. Gdy Księżyc rozbłyśnie na niebie, warto zatrzymać się na chwilę i rozkoszować oczy pięknym widokiem. Gdzie najlepiej podziwiać pełnię? Okazuje się, że przed nami jedno z najciekawszych zjawisk, czyli Superksiężyc - a dokładnie Księżyc Koźli. 

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy oglądać pełnię Księżyca w lipcu 2023? Pełnia Koźlego Księżyca już niebawem

Pełnia to moment, kiedy Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, a najbliższa będzie miała miejsce w lipcu, dokładnie 4 lipca 2023 roku. To właśnie wtedy na niebie będziemy mieli okazję podziwiać pełnię Koźlego Księżyca. Mówi się, że nazwa tejże pełni pochodzi od rdzennych Indian i ma ona symbolizować właśnie czas w lipcu, gdy kozłom w tamtej części świata odrasta poroże. Niekiedy można spotkać się także z innym określeniem dla lipcowej pełni - Burzowa Pełnia oraz Sienna Pełnia, jednak nie są one używane zbyt często. Nadchodzący Superksiężyc będzie naprawdę zachwycający i niebo rozświetli się niesamowitym blaskiem. O której godzinie oglądać Koźli Księżyc? Aby zobaczyć efekt wow, najlepiej jeśli obserwowanie zaczniesz 4 lipca 2023 roku o godzinie 3:22 - to wtedy nastąpi zachód, a Księżyc pojawi się blisko Ziemi i zobaczymy Superksiężyc. Natomiast tak naprawdę już 3 lipca o godzinie 13:40 rozpocznie się Pełnia Koźlego Księżyca, a po godzinie 21, gdy Słońce zajdzie, będzie ona widoczna.

Pełnia Koźlego Księżyca - gdzie oglądać? Jeśli możesz, wyjedź z miasta

Pełnia Księżyca to ciekawe i nieczęste zjawisko, które każdy powinien choć raz w życiu zobaczyć. Jeśli mieszkasz w mieście, spokojnie - również masz okazję podziwiać Superksiężyc, jednak nie są to te same widoki, co poza miastem. Właśnie dlatego, w takim przypadku, warto wyjechać poza centrum np. do oddalonego parku lub do lasu, gdzie nie ma dużej ilości świateł, lub na wieś. W takich punktach zjawisko będzie z pewnością jeszcze bardziej spektakularne, tak samo jak zrobione fotografie, a dzień ten zapamiętasz na długo.

Więcej o:
Copyright © Agora SA