Lasy Państwowe apelują: jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu

Spacerując po lesie w okresie letnim, można napotkać na rozwieszone na drzewach lejki, które są zakończone workami. Lasy państwowe apelują, aby ich nie zabierać ani nie niszczyć tej specjalistycznej instalacji, jeżeli taką zobaczysz, gdyż służą one ochronie lasów.

Leśnicy na każdym kroku czuwają nad bezpieczeństwem w lasach. Podejmują działania mające na celu ochronę przyrody, oraz zagrożonych gatunków zwierząt. To właśnie dzięki nim mamy możliwość relaksu na łonie natury. W ostatnich czasach można spotkać w lasach specjalne pułapki feromonowe, w celu odłowienia samców brudnicy mniszki.

Zobacz wideo Od ponad 20 lat w Polsce nie powstał żaden Park Narodowy. Dlaczego?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Brudnica mniszka zagraża polskim lasom. Leśnicy apelują o pułapkach

Każdego roku na przełomie czerwca i lipca w lasach, rozwieszane są pułapki na brudnicę mniszka. Leśnicy rozwieszają je w tych samych miejscach i znajdują się dwa metry nad ziemią. Larwy brudnicy potrafią wyrządzić ogromne szkody w drzewostanie iglastym. Potrafią ogołocić drzewo niemalże do zera. Nadleśnictwo Gniezno wydało specjalny apel, informujący o tym, aby nie niszczyć znajdujących się w lesie pułapek.

Jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu. Służą one ochronie lasu. Gąsienicę brudnicy żerują na igłach sosny, powodując szkody w drzewostanach sosnowych.

- możemy przeczytać w apelu wydanym przez Nadleśnictwo.

Jak wielkie szkody potrafi wyrządzić brudnica mniszka? Leśnicy w ten sposób przygotowują się na zagrożenie

Na stronie internetowej www.lasy.gov.pl można przeczytać, jak groźnym szkodnikiem brudnica mniszka potrafi być dla lasów.

Przez pierwsze dni po wylęgu larwy przebywają na korze, w skupiskach, tworząc tak zwane lusterko. (...) Potrafią spowodować ogromne szkody, doprowadzając do znacznego osłabienia drzewa i w ten sposób narażając je na zasiedlanie przez szkodniki wtórne, np. korniki. Często są także bezpośrednią przyczyną zamierania drzew – występujące licznie i bardzo żarłoczne potrafią ogołocić koronę, nie pozostawiając na gałęziach liści czy igieł.

Informacje znajdujące się o mniszku możemy również znaleźć na stronach poszczególnych oddziałów, między innymi lipka.pila.lasy.gov.pl, którzy edukują, że rozwieszanie pułapek pozwala im oszacować czas wystąpienia kulminacji rujki motyli.

Aby uchronić drzewostany przed inwazją tych owadów, należy odpowiednio wcześnie ocenić ich liczebność i wybrać optymalny sposób zwalczania. W tym celu wywieszamy specjalne pułapki z feromonem, do których zlatują się samce.
Więcej o: