Wyprawka 300 plus. ZUS ostrzega przed błędami popełnianymi przez rodziców podczas wypełniania wniosku

Rodzice w całym kraju wypełnili już niemalże 900 tysięcy wniosków o 300 plus. Co zrobić, aby dostać pieniądze? Jest kilka błędów, które często się powtarzają. Program "Dobry Start" wymaga poprawnie wypełnionych dokumentów. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.

ZUS drugi rok z rzędu przyznaje tzw. 300 plus. W ostatnim tygodniu rodzice złożyli pokaźną liczbę wniosków w ramach programy "Dobry Start". Na samym Dolnym Śląsku zanotowano w ZUS 67 tysięcy dokumentów, a w całym kraju jest ich już około 890 tysięcy. O czym należy pamiętać? Niektórzy wnioskodawcy nie uniknęli błędów

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyprawka 300 plus dla dzieci i młodzieży. Do kiedy należy złożyć wniosek? 

Świadczenie 300 plus przysługuje raz w roku i w tym przypadku nie obowiązuje próg dochodowy. Skierowane jest do rodziców wszystkich uczniów do 20. roku życia lub do 24. roku życia, jeśli dziecko posiada orzeczenie o z niepełnosprawności. Wniosek o dodatkowe pieniądze może złożyć rodzic, opiekun prawny dziecka, opiekun faktyczny dziecka, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Nabór rozpoczął się 1 lipca 2023 r., a zakończy 30 listopada 2023 r.. Warto jednak pamiętać, że dostarczenie dokumentów do końca sierpnia tego roku gwarantuje wypłatę dodatku do 30 września. Wniosek w ramach programu "Dobry Start" można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą: 

  • aplikacji mZUS,
  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia, 
  • konta w bankowości elektronicznej. 

Błędy we wnioskach o 300 plus. Rodzice muszą na to uważać

Podczas wypełniania wniosku należy podać numer konta bankowego, na które mają później wpłynąć pieniądze. To właśnie tutaj rodzice najczęściej popełniają błędy. Regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku - Kowalska-Matis, przypomina, że warto dokładnie sprawdzić wpisany ciąg cyfr. 

Bardzo ważne jest przy wypełnianiu wniosku nawet kilkukrotne sprawdzenie numeru konta. Pieniądze ZUS będzie wypłacał tylko na konto, więc ważne jest, aby numer był poprawny. Błąd w numerze konta to jeden z najczęstszych błędów, jaki popełniają wnioskujący

- ostrzega Kowalska-Matis, cytowana przez serwis Infor. Na portalu PUE ZUS jest dostępny specjalny kreator wniosków, który pomaga rodzicom i opiekunom przejść przez formalności. Korzystając z niego łatwiej uniknąć błędów, jednak wciąż warto dokładnie sprawdzić numer konta i dane do korespondencji (numer telefonu, adres mailowy), w których również zdarzają się błędy. Wszelkie informacje i zawiadomienia dotyczące programu "Dobry Start", w tym wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, będą przekazywane w formie elektronicznej. Można znaleźć je na profilu PUE ZUS, co dotyczy również osób, które składały niezbędne dokumenty za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz portalu Emp@tia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA