Kupiła obraz za grosze. Okazało się, że jest warty milion złotych. Teraz dzieło trafi na licytację

Arcydzieła w lumpeksach to historie, o których słyszy się od czasu do czasu, ale niewiele osób ma tyle szczęścia, by samemu znaleźć taką perełkę. Warto pamiętać jednak, że podobne zakupy zazwyczaj dokonywane są nieświadomie. Czasami trudno nawet zweryfikować później, co właściwie posiadamy.

Wyjątkowy obraz został kupiony przez miłośniczkę antyków w jednym z lumpeksów w Manchester w stanie New Hampshire, w Stanach Zjednoczonych. Kobieta zapłaciła za niego zaledwie cztery dolary. Co ciekawe, przy tej okazji nawet zażartowała, że być może znalazła coś cennego. Jej słowa okazały się wręcz prorocze, ale na to odkrycie musiała jeszcze poczekać.

Zobacz wideo Warszawscy policjanci odzyskali obraz o wartości ponad miliona złotych

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kupiła obraz w lumpeksie, bo szukała ramy. Działa szukano przez 80 lat

Jak donosi "New York Post", szczęśliwy zakup w lumpeksie miał miejsce w sierpniu 2017 roku. Nowa właścicielka próbowała znaleźć jakieś informacje na temat dzieła, niestety bezowocnie. Obraz zawisł w sypialni kobiety, gdzie spędził kilka lat, ale ostatecznie trafił na strych. Jego los odmienił się dopiero w maju 2023 roku, kiedy to został ponownie odkryty przy okazji domowych porządków. Tym razem posiadaczka obrazu postanowiła wrzucić jego zdjęcie na jedną z grup na portalu Facebook dedykowaną używanym przedmiotom o nieznanym pochodzeniu. Jej użytkownicy polecili skontaktowanie się z konserwatorką zabytków i ekspertką specjalizująca się w twórczości członków rodziny Wyeth, Lauren Lewis. To jej udało się w końcu ustalić, że tajemniczy obraz to tak naprawdę jedna z ilustracji autorstwa Newella Conversa Wyetha, czyli jednego z najpopularniejszych amerykańskich ilustratorów.  Oficjalnie zaginęła ona 80 lat temu. Fakt ten może tłumaczyć, dlaczego tak trudno było znaleźć o nim informacje.

Obraz N. C. Wyetha wart nawet ćwierć miliona dolarów. Niedługo trafi na licytację

Omawiany obraz został stworzony do książki "Ramona" autorstwa Helen Hunt Jackson, a konkretnie jej edycji z 1939 roku. Akcja tej powieści jest osadzona w XIX-wiecznym Meksyku i południowej Kalifornii. Ta konkretna scena przedstawia spotkanie tytułowej bohaterki, Ramony, i jej apodyktycznej przybranej matki, Señory Moreno. Obecnie dzieło trafiło do domu aukcyjnego Bonhams Skinner, a jego wartość jest oceniana przez ekspertów na około 250 tysięcy dolarów, czyli blisko milion złotych. Licytacja ma się odbyć już 19 września 2023 roku.

Obraz miał drobne zarysowania, a jego powierzchnia wymagała czyszczenia, ale i tak był w doskonałej kondycji, biorąc pod uwagę, że nie mamy pojęcia, co się z nim działo przez ostatnie 80 lat

- powiedziała Lewis w rozmowie z "The Globe", na którą powołuje się CNN.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.