Lasy kryją wiele tajemnic i niesamowitych zjawisk, których nie widzi się na co dzień. Niektóre rośliny mają tak ciekawą budowę, że wyglądają jak wyjęte z filmu fantasy. Takie właśnie drzewa pojawiły się niedawno na facebookowym profilu Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Wygląd ich pni zachwycił internautów.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Leśnicy często korzystają z mediów społecznościowych, by szerzyć wiedzę na temat leśnych zjawisk, roślin i zwierząt. Niedawno na Facebooku pojawił się zaskakujący post opublikowany na profilu Nadleśnictwo Borne Sulinowo, Lasy Państwowe.
Wśród pięciu pomników przyrody, na jakie możecie natrafić w Nadleśnictwie Borne Sulinowo, a które prezentowaliśmy tydzień temu, są dwa… mocno zakręcone! To dwie sosny zwyczajne o zupełnie niezwyczajnym, wręcz niespotykanym skręcie włókien!
- czytamy na początku wpisu. Rzeczywiście na zdjęciach widać dwa drzewa, których pnie są okręcone wokół własnej osi. Wygląda to tak, jakby coś wspięło się na drzewo i dokładnie je oplotło. Kora jest bardzo jasna i nieco postrzępiona, dlatego dokładnie widać na niej skręt pnia. Jak czytamy w poście nadleśnictwa, pierwsze z tych drzew nosi nazwę "Roszpunka". Imię zostało wymyślone przez internautów dwa lata temu, podczas specjalnego konkursu. Drzewo rośnie na terenie leśnictwa Wielboki w drzewostanie sosnowym, znajdującym się kilkanaście metrów od drogi pożarowej nr 39.
Drugie drzewo ze skręconym pniem rośnie w odległości trzech kilometrów na południowy wschód od "Roszpunki" i nosi adekwatne do swojego wyglądu imię - "Zakręcona". Znajduje się w drzewostanie sosnowym, około 300 metrów od dojazdu pożarowego nr 41.
Ciekawostką tych ciekawostek przyrodniczych jest to, że 'Roszpunka"'kręci się w lewo, zaś 'Zakręcona' w prawo!
- napisano w poście. To nietypowe zjawisko może być efektem wady drewna. Przyczyny skrętu włókien są podyktowane zarówno w genetyce, jak i czynnikach zewnętrznych. Należą do nich m.in. wiatr czy oświetlenie. Rośliny w trakcie wzrostu pną się w stronę światła, dlatego czasami mogą zmieniać kierunek, w efekcie czego są poskręcane. Przerzedzenie drzewostanu również wpływa na zmianę oświetlenia i moc wiatru dochodzącego do danego drzewa.
Niesamowite
- komentują internauci pod postem Nadleśnictwa.