Leśnicy przedstawili "Zakręconą" i "Roszpunkę". Wyglądają jak z zaczarowanego lasu. "Niesamowite"

W lesie można zauważyć wiele nietypowych roślin, których na co dzień nie spotykamy. Aż trudno uwierzyć, że niektóre z nich rosną w Polsce. Takie okazy pokazali leśnicy w mediach społecznościowych. Drzewa te wyglądają jak zaczarowane. Mają nawet swoje imiona.

Lasy kryją wiele tajemnic i niesamowitych zjawisk, których nie widzi się na co dzień. Niektóre rośliny mają tak ciekawą budowę, że wyglądają jak wyjęte z filmu fantasy. Takie właśnie drzewa pojawiły się niedawno na facebookowym profilu Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Wygląd ich pni zachwycił internautów.

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nietypowe drzewa na Facebooku. Ciekawostka prosto z lasu

Leśnicy często korzystają z mediów społecznościowych, by szerzyć wiedzę na temat leśnych zjawisk, roślin i zwierząt. Niedawno na Facebooku pojawił się zaskakujący post opublikowany na profilu Nadleśnictwo Borne Sulinowo, Lasy Państwowe.

Wśród pięciu pomników przyrody, na jakie możecie natrafić w Nadleśnictwie Borne Sulinowo, a które prezentowaliśmy tydzień temu, są dwa… mocno zakręcone! To dwie sosny zwyczajne o zupełnie niezwyczajnym, wręcz niespotykanym skręcie włókien!

- czytamy na początku wpisu. Rzeczywiście na zdjęciach widać dwa drzewa, których pnie są okręcone wokół własnej osi. Wygląda to tak, jakby coś wspięło się na drzewo i dokładnie je oplotło. Kora jest bardzo jasna i nieco postrzępiona, dlatego dokładnie widać na niej skręt pnia. Jak czytamy w poście nadleśnictwa, pierwsze z tych drzew nosi nazwę "Roszpunka". Imię zostało wymyślone przez internautów dwa lata temu, podczas specjalnego konkursu. Drzewo rośnie na terenie leśnictwa Wielboki w drzewostanie sosnowym, znajdującym się kilkanaście metrów od drogi pożarowej nr 39.

Dlaczego pnie drzew są skręcone? Przyczyn może być kilka

Drugie drzewo ze skręconym pniem rośnie w odległości trzech kilometrów na południowy wschód od "Roszpunki" i nosi adekwatne do swojego wyglądu imię - "Zakręcona". Znajduje się w drzewostanie sosnowym, około 300 metrów od dojazdu pożarowego nr 41.

Ciekawostką tych ciekawostek przyrodniczych jest to, że 'Roszpunka"'kręci się w lewo, zaś 'Zakręcona' w prawo!

- napisano w poście. To nietypowe zjawisko może być efektem wady drewna. Przyczyny skrętu włókien są podyktowane zarówno w genetyce, jak i czynnikach zewnętrznych. Należą do nich m.in. wiatr czy oświetlenie. Rośliny w trakcie wzrostu pną się w stronę światła, dlatego czasami mogą zmieniać kierunek, w efekcie czego są poskręcane. Przerzedzenie drzewostanu również wpływa na zmianę oświetlenia i moc wiatru dochodzącego do danego drzewa.

Niesamowite

- komentują internauci pod postem Nadleśnictwa.

Więcej o: