"Zielona Granica": PiS-owcy recenzują film, choć nawet go nie widzieli. Grażyna Torbicka nie wytrzymała

Choć "Zielona granica" Agnieszki Holland trafi do polskich kin dopiero dziś, to niektórzy politycy już wystawili recenzje. Prezydent Andrzej Duda i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentowali film, choć jeszcze go nie widzieli. Grażyna Torbicka powiedziała, co o tym myśli.

Już dawno żaden film nie wzbudzał takich kontrowersji. "Zielona granica" zdążyła podzielić polskie społeczeństwo, jeszcze zanim trafiła do kin. Seanse są dostępne dopiero od dziś, jednak mimo to niektórzy politycy już ocenili film, tak jakby widzieli go wcześniej. Zdaniem rządu produkcja Agnieszki Holland przedstawia straż graniczną w złym świetle i to właśnie na tym skupiają się politycy. Nie zwracają uwagi na to, że film mówi przede wszystkim o cierpieniu uchodźców zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej.

Zobacz wideo Dziennikarze po pokazie "Zielonej granicy" w Wenecji siadali na schodach i płakali

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

 "Zielona Granica" - recenzje. Prezydent ocenia na podstawie tego, co "słyszał"

Prezydent Andrzej Duda nie ukrywa, że nie jest zadowolony z produkcji. Głośno mówi o tym, co sądzi o filmie, choć przyznaje, że go nie widział.

 Jest mi przykro z tego powodu, że taki film jest realizowany. Jak słyszałem, w zdecydowany sposób oczernia polskich funkcjonariuszy. Czytałem wręcz taką opinię, że pokazuje ich jak niemal sadystów. A to są ludzie, którzy wykonują swoje obowiązki; którzy wykonują zadania; którzy strzegą granicy Rzeczypospolitej Polskiej i bezpieczeństwa Polaków

- powiedział Andrzej Duda w programie "Gość Wiadomości" w TVP. O krok dalej posunął się Zbigniew Ziobro. Swoje przemyślenia na temat "Zielonej granicy" przedstawił w krótkim filmie, który następnie umieścił w serwisie X (dawniej Twitter). Minister sprawiedliwości nie omieszkał wmieszać w tę aferę Donalda Tuska. Przy swoim nagraniu zamieścił wymowny opis.

Zaplecze Tuska filmem Holland uderza w młodych polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy ofiarnie bronią polskiej granicy przed hybrydowym atakiem Łukaszenki i Putina. Jeśli chcemy silnej Polski - musimy ich bronić przed hienami Tuska.

- czytamy na X (dawny Twitter).

"Zielona granica" - o czym jest film? Ziobro porównał do Hitlera, a Torbicka nie wytrzymała

MSWiA zdecydowało, że przed projekcją "Zielonej granicy" w kinach będzie leciał specjalny spot, ma przedstawiać pracę funkcjonariuszy straży granicznej. Co więcej, Zbigniew Ziobro przyrównał Agnieszkę Holland do dyktatorów II wojny światowej.

Przedstawianie polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako bandytów, znamy z propagandy hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji

- mówił na filmie, a w tle słychać podniosłą muzykę. Na takie zachowanie polityków nie godzi się Grażyna Torbicka. Podczas oficjalnej premiery filmu, która miała miejsce w środę 20 września krótko i dosadnie podsumowała "recenzje" Andrzeja Dudy i Zbigniewa Ziobry.

Będziemy mogli mówić o filmie naszym głosem, bo zobaczymy go osobiście, a nie nieosobiście, jak niektórzy

- powiedziała.

Więcej o:
Copyright © Agora SA