Czyhają w nich pluskwy, karaluchy, a nawet pleśń. GIS ostrzega przed kupnem tych przedmiotów

Pluskwy i karaluchy to szkodniki, których pozbycie się nie należy do łatwych oraz tanich. Często, aby wypędzić te insekty, niezbędna jest fachowa pomoc. Czasami sami możemy przyczynić się do tego, że w naszym domu zaroi się od tych owadów. GIS apeluje, aby przed zakupem pewnych rzeczy dokładnie się im przyjrzeć.

Jesień to czas, w którym możemy spotkać w naszych mieszkaniach oraz domach nieproszonych gości. Na wsiach zazwyczaj będą to myszy i szczury, które szukają schronienia przed zimnem. Na szczęście istnieją sposoby na odstraszenie tych gryzoni. W jednym z naszych poprzednich artykułów wspominaliśmy o tym, jak uchronić się przed inwazją tych małych ssaków. To niejedyni nieproszeni goście, którzy mogą do nas zawitać.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Tapczan jednoosobowy, narożnik rozkładany - to tu mogą być pluskwy. Takie meble warto sprawdzić 

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił uczulić osoby, które korzystają z mebli z drugiej ręki. Wskazuje, że mogą w nich kryć się insekty oraz pleśń. 

Meble z drugiej ręki? To tani i ekologiczny sposób, żeby odnowić mieszkanie i znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, czasami to też sposób na zaproszenie do domu niechcianych gości. Uważaj na pluskwy, karaluchy i pleśń

- czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Pluskwy i karaluchy w domu to ogromny kłopot. Doskonale wiedzą o tym osoby, które choć raz miały do czynienia z tymi insektami. Niestety, kiedy już się u nas zadomowią, to pozbycie się ich będzie wymagać od nas włożenia wieku wysiłków, pracy oraz czasu, a nie rzadko także dużych pieniędzy, dlatego wskazówki GIS powinniśmy wziąć sobie do serca. Jeśli decydujemy się na zakup lub dostajemy od kogoś używane meble, zanim zaniesiemy je do domu, powinniśmy dokładnie je obejrzeć. Pluskwy oraz karaluchy mogą kryć się w szczelinach i szwach tapicerek w sofach, fotelach, krzesłach czy łóżkach. Okazuje się jednak, że szkodniki potrafią znajdować się także w łączeniach oraz pęknięciach drewnianych elementów np. w biurku, stole czy szafkach

Prusak i pluskwa to niejedyny problem. W meblach może rozwijać się także pleśń

GIS ostrzega także przed pleśnią, która może rozwijać się w meblach z drugiej ręki, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stan, w jakim jest mebel, który niebawem ma stanąć w naszym mieszkaniu. Kluczowe jest to, aby był on suchy. W wilgotnych miejscach pleśń może rozwijać się bardzo szybko, więc kupując jakikolwiek mebel z drugiej ręki, dokładnie się mu przyjrzyj. Niestety pleśń może pojawić się w naszych domach także na ścianach, przy oknach lub w okolicach parapetu. W przypadku zauważenia wykwitów warto zacząć działać błyskawicznie. Domowe sposoby na pozbycie się pleśni ze ścian przedstawiliśmy w tym artykule.

Więcej o:
Copyright © Agora SA