W lasach pojawiają się tajemnicze instalacje. Grzybiarze zadają pytania. Lasy Państwowe zabrały głos

Pracownicy Lasów Państwowych chętnie udzielają się na mediach społecznościowych. Nie tylko uchylają rąbka tajemnicy o życiu fauny oraz o pięknej florze rodzimych lasów, ale również chętnie odpowiadają na pytania. A tych ostatnio pojawiło się sporo. Wiele dotyczyło tajemniczych siatek między drzewami.

W ostatnim czasie wielu spacerowiczów natknęło się w lasach na tajemnicze siatki. W internecie pojawiła się masa zdjęć z tymi enigmatycznymi obiektami. Wraz z fotografiami szybko mnożyły się pytania o to, kto i po co rozmieścił te instalacje. Na szczęście pracownicy Lasów Państwowych pośpieszyli z wyjaśnieniami.

Zobacz wideo Dr Kostka: W strukturach zarządu Lasów Państwowych są ludzie, z którymi ciężko dojść do porozumienia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Tajemnicze instalacje w lasach wzbudziły wiele pytań. Leśnicy pośpieszyli z wyjaśnieniami

W mediach społecznościowych pojawia się wiele zdjęć pokazujących siatki, które zostały umocowane pomiędzy drzewami w lasach. Co więcej, zajmują one stosunkową dużą powierzchnię, tuż przy ziemi. Nic dziwnego, że dociekliwi internauci zalali internet całą masą pytań dotyczących tych tajemniczych instalacji. Na szczęście przedstawiciele Lasów Państwowych zawsze są gotowi zaspokoić ciekawość  użytkowników social mediów. Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku postanowili wyjaśnić, o co chodzi w całej sprawie. Jak możemy przeczytać:

W ten sposób jesienią zbierane są nasiona buka, tzw. bukiew. Siatki wywiesza się wyłącznie w lasach, w których rosną drzewa wykazujące doskonałą zdrowotność i najlepsze cechy pokroju. Tak wyselekcjonowane drzewa często można znaleźć w tzw. GDN-ach, czyli Gospodarczych Drzewostanach Nasiennych

Dodali również, że zależy im, by przyszłe pokolenia lasów powstawały z "najlepszych jakościowo nasion, będących potomstwem najzdrowszych i najsilniejszych drzew". Zebrane nasiona zazwyczaj trafiają do szkółek leśnych, z których po roku lub po dwóch wyjeżdżają jako sadzonki gotowe do zalesień, lub odnowień.

Zalesianie i odnawianie - tak zakłada się nowe lasy. Wszystko dzięki szkółkom leśnym

Szkółka leśna jest wydzieloną powierzchnią, na której produkowany jest materiał sadzeniowy taki jak siewki czy sadzonki drzew i krzewów leśnych do odnowień i zalesień. Warto wiedzieć, że lasy powstają właśnie poprzez te dwa działania. Odnowienie lasu to proces wyrastania nowych drzewostanów na miejscu dotychczasowych, które zostały albo usunięte w toku użytkowania, albo zniszczone przez klęski żywiołowe. Zakładanie lasów na gruntach niezalesionych - ornych lub nieużytkowych - nazywane jest właśnie zalesianiem. Pomimo tej istotnej różnicy, która decyduje przede wszystkim o warunkach wzrostu młodego pokolenia drzew, zasady zakładania upraw leśnych w obu przypadkach są niezwykle podobne. Nie powinno się zalesiać trwałych użytków zielonych oraz obszarów cennych przyrodniczo, zaliczonych do sieci Natura 2000, przynajmniej do opracowania planów ich ochrony. Przeznaczenie gruntu określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Więcej o: